ŞN
Soru Sahibi
23 Şubat 2019 14:25

Saç dökülmesi

İyi günler dilerim. Benim saçlarım da dökülme var. Bunun sebebibi cinsellikle alakalı olabilir mi? Prp fiyatlarınız ne kadar acaba? Ayrıca prp nin saça etkisi var mı?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yasemin Polat Ünaltekin
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

İyi ve sağlıklı günler, saçımız vücudumuzun bir parçası olduğuna göre kuşkusuz aldığımız gıdalardan, yaşam biçimimizden ve ruhsal durumumuzdan etkilenmektedir. Yoğun bilimsel olmayan diyetlerde, açlıkta, demir eksikliğine bağlı kansızlıklarda, gıdaların vücudumuz tarafından emilemediği hastalıklardan saçın yapısının bozulması beklenir. Kadınlarda ise özellikle gebelik sonrası dönemde saç dökülmelerine sıkça rastlanmaktadır. Sağlıklı bir saç için ilk koşullardan birinin; sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir vücut olması gerektiği açıktır. Bütün bunların yanında hormonlarımızın da saçımızı etkilediği bilinmektedir. Bazı saç kaybı yaşayan kişiler kel kalmayı testosteron hormonunun yüksekliği ile ilişkilendirmektedir. Saç kaybetmenin getirdiği olumsuz durumu, daha çok erkeklik hormonuna sahip olmakla ve “daha fazla cinsel güce sahip olma “ yönünde yorumlarlar. Üzgünüz ki bu doğru değildir. Saç kaybını oluşturan temel sebep testosteronun çokluğu değil saç kılıfındaki alıcıların testosteronun bir takım kimyasal reaksiyonlar sonucu dönüştüğü (daha yıkıcı formdaki erkeklik hormonu olan ) DHT duyarlılığıdır. Bu duyarlılık genetik yatkınlık olarak açıklanmaktadır. Yani saç derisinde bulunan saç üreten tüplerde DHT’ye bir duyarlılık yoksa saç kaybı yaşanmamaktadır. Saç kaybı yaşayan kişilerin saçlarının arka tarafını ve yan tarafını kaybetmemeleri bu bölgelerdeki alıcıların duyarlılık göstermemesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca sağlıklı bir cinsel yaşam stresi ve gerilimi azaltması, kalp atışını ve kan dolaşımını hızlandırması sebebiyle hem kadın hem erkeğin genel sağlığı ve saçı için faydalıdır. Saç dökülmesinin nedeninin tam olarak saptanıp uygulanacak tedavi yöntemine karar verilmesi kalıcı çözüme ulaşmada en önemli adımdır. Uygulanabilecek tedaviler arasında saç ekimi , PRP , CGF-Cd34 ve mezoterapi sayılabilir. Şifanız daim olsun ...

24 Şubat 2019 09:33