TO
Soru Sahibi
5 Kasım 2019 16:53

Rektum kanseri

Hocam babamda rektumun 8-14 cmler arası tümorel kitle mevcut bulundu. Patolojisinde kemiklere sıçradığı ortaya çıktı. Bize ışın tedavisi yapılacağını söylediler. Hocam bu tedavi yöntemi uygun mudur? Ne yapmamız gerek sizce ? Işın tedavisi ilerlemeyi durdurabilir mi? Babam 60 yaşında boyu 1.68 kilo 65

3 cevap
Cevaplar (3)
Uzm. Dr. Cemil Kuşoğlu
Radyasyon Onkolojisi

İşin tedavisi kemik metastazı için veriliyorsa, verildiği bölgede kemik ağrısını azaltıp kırılma riskini oradan kaldırabilir. Diğer bölgelerdeki ilerlemeyi durdurmak için kemoterapi de verilmesi gerekir. Geçmiş olsun Dr Cemil Kuşoğlu

5 Kasım 2019 23:55
TO
Soru Sahibi

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Evet ışın tedavisi kemikler için verildi , yarın da kemoterapiye başlayacağız ama kemik ağrıları devam etmektedir. Bu süreç normal midir ?

10 Aralık 2019 13:18
Uzm. Dr. Cemil Kuşoğlu
Radyasyon Onkolojisi

KT, RT'nin etkisini arttırır. Ağrılar tamamen kesilmese bile şiddeti azalacaktır. Geçmiş olsun

8 Ocak 2020 13:34
TO
Soru Sahibi

Hocam rahatsız ediyorum ama hastamız 3-4 gün tuvalete çıkamıyor. En ufak bir şey yese karnı şişiyor, hazımsızlık ve geğirme, mide bulantısı oluyor. ( midesi bulanıyor ama şu ana kadar istifra edemedi ) . Duphalac ve bakunis ilaçlarını kullanıyor ama onlarda fayda vermedi. 4 gün çıkamıyor lavman kullanıyor biraz rahatlıyor. Özellikle kemoterapiye girdikten sonra oluyor bu olay. Korktuğumuz , rektumdaki kitlenin büyüyüp o bölgeyi tıkaması. Hastamız gaz çıkardığını söylüyor. Eğer tıkama varsa kemoterapi bir işe yaramadığını mı gösterir bize. Yardımcı olursanız sevinirim

13 Ocak 2020 15:58
Uzm. Dr. Cemil Kuşoğlu
Radyasyon Onkolojisi

Merhaba, barsakta tam tıkanma varsa ameliyat gerekebilir. Onun dışındaki durumlarda her hastanın kendi durumuna göre medikal tedavi uygulanır. Hastalığın başlarında standart tedavi yöntemleri uygulanır ama ileriki aşamalarda her hastanın genel durumu ve muayene bulgularına göre destek tedavileri değişir. Bunu da en iyi şekilde, takip eden doktoru ayarlayabilir. Geçmiş olsun.

27 Ocak 2020 11:00