öa
Soru Sahibi
15 Eylül 2012 17:50

prematüre bebek

merhabalar hocam 12 martta 34 haftalık hamileyken tek umblikal arterden dolayı erken doğum yaptım çocuğum şimdi 6 aylık şuanda gelişimi kilosu 7.350 boy 68 cm ilerde herhangi bir sorunla karşılaşırmıyız gelişimi normal mi

1 cevap
Cevaplar (1)

Uzmanlık alanım çocuk psikolojisi ve eğitimi olduğundan sorunuza tatmin edici bir yanıt veremeyebilirim. Ancak bilgim ve tecrübelerim dahilinde yardımcı olmaya çalışacağım. Çocuğunuzun cinsiyetini ve doğum kilosunu-boyunu belirtmemişsiniz. Genel olarak prematüre çocuklarda gelişim değerlendirmeleri belli bir zamana kadar normal gelişim eğrisine dayandırlmadan kendi süreci içinde yapılır. Bunun nedeni çocuğun anne karnındaki gelişimini tamamlamaya dşarıdada devam etmesidir. Bundan dolayıdır ki miadında doğan çocuklarla kıyaslamak çok anlamsız olacaktır. Burada önemli olan çocuğun aylık olarak aldığı kilo ve boy artışıdır. İlk 6 ay bebekler genel olarak *** *** ** gr civarında kilo alırlar. 6 aydan sonra ise bu artış *** *** **gr civarında seyreder. Çocuğun sadece anne sütü alması, emekleme yürüme çalışmalarının ne zaman başladığı, hareketli bir bebek olup olmaması, beslenmesinin yerli olup olmaması ya da kilo almasını engelleyecek fiziksel bir rahatsızlığınn olup olmaması gibi faktörler gelişimini büyük ölçüde etkiler. Konuyla ilgili daha doğru ve detaylı bilgi almanız için bir de çocuk hastalıkları uzmanı olan çocuk doktorlarına danışmanızı öneriyorum. Sevgiler...

15 Eylül 2012 21:38