EA
Soru Sahibi
20 Mart 2019 15:31

POLİKİSTİK BÖBREK

Merhabalar; ailede genetik olarak polikistik böbrek hastalığı var. Kan ve idar tahlillerinde herşey normal görülmesine rağmen ultrasonda bende de çok kistler olduğu görüldü Benim de geçen hafta çektirdiğim ultrason ve tomografi sonuçları bu raporu verdi. Risk grubunda mıyım ya da dikkat etmem gerekenler ile ilgili bilgi alabilir miyim? sağ böbrek yüksekliği 19 cm sol böbrek 23 cm olup artmıştır. Her iki böbrekte de en büyüğü sol böbrek alt poldd 45*42 mm boyutunda olmak üzere çok sayıda septalı ve septasız kistler bulunmuştur. Her iki böbrekte de parankimi izlenen kistler arasında parankimal adacıklar şeklinde izlenmiştir. En büyüğü sol böbrekte 7 mm çapında olmak üzere her iki böbrekte de kakül ve /veya kist cidar kalsifikasyonu ile uyumlu olabilecek hiperekojenite dikkati çekmiştir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Gökçen Alış
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Merhaba,ultrason bulgularınız sizin de diğer yakınlarınız gibi polikistik böbrek hastalığınız olduğunu destekliyor.6 ayda bir kan,idrar ve ultrasonografi yaptırmanızda yarar var.Böbrekleriniz için ek risk faktörü olmaması açısından kilonuza dikkat etmeniz önemli(diabet ve hipertansiyon açısından).Sağlıcakla kalın...

20 Mart 2019 16:08