EO
Soru Sahibi
11 Kasım 2019 16:15

BÖBREK YETMEZLİĞİ

TOMOGRAFİ SONUCU tanı: E87.8-ELEKTROLİT VE SIVI DENGESİNİN DİĞER BOZUKLUKLARI, BAŞKA YERDE SINIFLANMAMIŞ. Teknik: Üriner sisteme yönelik böbrek superiorundan başlayıp mesane inferioruna kadar kontrastsız kesitler alındı. Bulgular: Her riki böbrek normal lokalizasyon ve boyuttadır. Sağ bebrek alt grup toplayıcı sistemleri ierisinde büyüğü 2.5 mm boyutlu iki adet kalkül dansitesi izlenmiştir. sol böbrek toplayıcı sistemlerinde dilatasyon ya da taş ile uyumlu bulgu saptanmadı. bilateral üreterlerde diatasyon saptanmadı. mesane konturu ve duvar kalınlığı normaldir. kesite dahil diğer abdominal organlarda gross bir pataloji ayırt edilmedi. SORUM ŞU BÖBREK YETMEZLİĞİNDEN BAHSEDİLE BİLİR Mİ

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Gökçen Alış
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Böbrek yetmezliği diyebilmek için üre ve kreatinin değerlerinin 3 ay süre ile normalin üzerinde seyretmesi gerekir.Bobrek taşınız mevcut.Konu ile ilgili üroloji hekimi ile görüşmenizde yarar var.Kan testleri sonucu ile kafanızdaki soru işareti giderilebilir.

20 Kasım 2019 14:06
EO
Soru Sahibi

teşekkürler

21 Kasım 2019 08:45
Uzm. Dr. Gökçen Alış
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Rica ederim,sağlıcakla kalın..

24 Kasım 2019 13:57