KE
Soru Sahibi
13 Temmuz 2019 21:51

Pipideki beyaz şeyler

İyi akşamlar Halil Bey. Benim oğlum üç buçuk aylık. Doğumundan 1hafta sonra sünnet ettirdik. Bugün yıkarken pipisinin dikiş atılan kısmında 3-4 tane beyaz ucu dışarı doğru çıkmış yağ bezlerine benzer şeyler gördük. Bunun için doktora gitmemiz gerekir mi yoksa kendiliğinden geçer mi acaba? Çocuk doktorumuza yolladım resmini, önemli birşey değil dedi ama bizim içimiz rahat etmedi maalesef.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Halil Tuğtepe
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

İyi akşamlar. Onlar smegma dediğimiz yağ sekresyonları. Hiç önemli değil. Siz de temizleyebilirsiniz veya zamanla kendiliğinden çıkarlar.

13 Temmuz 2019 22:08
KE
Soru Sahibi

İyi akşamlar Halil Bey. Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Benim söylediğim smegma değil. Onu araştırma sonucu öğrenmiştim. Sünnette dikilen deri ile başın arasında oluşan beyaz yağsı birşey. Onlar oluyor zamanla bende kulak pamuğunu ılık suyla ıslatıp temizliyorum. Benim asıl sorunum sünnette dikişin atıldığı deride böyle uçları dışarı çıkmış sivilceye benzeyen beyaz renkli şeyler var. Aynı yüzde sivilce çıkınca dışa doğru beyaz bir bana verir ya onun gibi. Bu sivilceye benzeyen şeylerin kenarında kızarıklıklar yok ama sivri bir şekli var ve uçları dışa doğru beyaz beyaz çıkmış durumda.

14 Temmuz 2019 23:14
Prof. Dr. Halil Tuğtepe
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Söylediğiniz yerler eğer sünnet sırasında atılan dikiş yerleri değilse muayene etmekte yarar var. İyi günler dilerim

15 Temmuz 2019 08:30