KE
Soru Sahibi
9 Mayıs 2021 17:52

Perinöral kist

Hocam Merhaba. İlaçlı Vertabra, Torakal MR çekildi. Mr'da, 'Torakal kifoz korunmuştur. İntervertebral disklerde T2 dejeneratif sinyal azalması mevcut olup disk mesafeleri normal görünümdedir.Eski tetkikinde torakla bölgede Th7 düzeyinde solda paravertebral alanda izlenen 18x9 mm boyutlarında fuziform kistik lezyonda kontrastlanma izlendi. Görünüm öncelikle perinöral kist lehine değerlendirilmiştir.Vertebra korpuslarının yükseklikleri normal olarak izlenmektedir.İntervertebral disklerin yükseklikleri normaldir. Disk hernisi saptanmamıştır.Nöral foramenler açıktır.Konus medullaris seviyesi ve sinyal özellikleri normaldir.Paravertebral dokular normaldir.' Bu kistin alınması mı gerekir. Kötü huylu bir kist midir. Cevabınız için teşekkür ederim hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun perinoral kist veya olası aynı bölgede ve goruntulemede benzer özelliklere sahip norojrnik tümörler genellikle iyi huylu lezyonlar olup zamanla büyüme ve çevre doku ve sinirlere bası yapma riskine sahiptir. Mr inizda raporlanan mevcut kitlenin kist, iyi huylu tümör veya kötü huylu bir tümör mü olduğu sadece patolojik tanı ile belirlenebilir. Degerlendirme/operasyon amaçlı göğüs cerrahisi klinigine başvurmanız tavsiye ederim. Tekrar geçmiş olsun

9 Mayıs 2021 18:55