AE
Soru Sahibi
1 Mart 2019 02:12

Parçalı topuk kırığı

Hocam iyi çalışmalar kolay gelsin 6 ay önce trafik kazası geçirdim sol ayağım topuktan parçalı kırık sağ ayağımda bilekten kırık oluştu ama sol ayağıma daha tam basamıyorum ağrılarım devam edyor 5 kere ameliyata girdim 3 ü açık yaramda vardı o yüzden ikisi akıntıdan. Sol ayağımda 12 tane vida bir tane plak var sağ ayağımda 10 tane vida 1 tane plak var. Daha nereye kadar bu agrıları acı çekicem onu merak edyorum çömelemiyorum ayakkabı giyerken zorlanıyorum bot zaten hiç giyemiyorum. Topuk bölgesinde hissizlik var hocam hissetmiyorum sanki sürekli uyusuk gibi.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Anar Alakbarov
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba Enis Aydın, Öncelikle büyük geçmiş olsun! Anlattıklarınıza bakılırsa biraz problemler yaşamışsınız ama bunlar her kırık hastasının başına gelebilir. Enfeksiyon-akıntı, kırığın kaynamaması, ağrıların ve ödemin uzun süre devam etmesi, hareketlerin ( özellikle eklem bölgesinde) kısıtlı ve ağrılı olması ves gibi sorunlar çıkabilir ve zamanla halledilir bunlar. Bu sorunların çözülmesi hastadan hastaya farkeder (süre olarak). Size düşen bu süreçte sabırlı olmanız, akıllı ve doktorunuzla uyumlu davranmanız ( onun söylediklerine harfiyen uymanız) ve dua etmenizdir. Maalesef size net bir süre veremem çünki herkesin vücudu kendisine özgüdür. Tıpta hastalık yoktur hasta vardır herzaman ( hastalığı değil hastayı tedavi ederiz gibi düşünün). Ayrıca sizi muayene etmeden ve tetkikler incelenmeden ( hatta sizi tedavi eden doktorla konsültasyon yapmadan) başka doktorların da net bişey söylemesi mümkün değildir. Size önerim tedavinize başlayan doktorunuza devam etmeniz ( sağa sola fikir-akıl danışmak sizin kafanızı karıştırır ve gereksiz endişelere, gereksiz tedavilere ve gereksiz maliyetlere sebep olabilir) ve doktorunuzun önerilerine uymanızdır. Sabır ve dua ile kalın! Hoşçakalın! Sağlıklı günler dilerim...

1 Mart 2019 09:12