TA
Soru Sahibi
5 Aralık 2011 21:50

p24 antijeni ve antikor

Değerli hocam iyi günler, Bir önceki soruma verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. şüpheli ilişkiden 66 gün sonra combi ,79. gün antihiv1-2 ,85 gün antihiv1-2 ve 98. gün combi test yaptırdım. sanırım bu sonuçlar yeterli diyeceksiniz. bende tekrar test yaptırmayacağım fakat bir doktorun benzer soruya verdıgı cevapta 90. gün yapılan combi testin sadece antikoruna bakarız değerlendirmesi var. hocam ben bu antijen-antikor değişimini anlamaya çalısıyorum. hiv replikasyonunun yan ürünü p24 antijeni 2 hafta sonra ölçülebilir seviyeye ulaşır.vucudumuzun ürettiği antıkorlar zamanla p24 ü baskılar ve antijen ölçülemez seviyey düşer. bu durumda combi test antıkoru yakalar.bunye antıkor uretmedıyse antıjen 90. gün ölçülemezmi? kısaca combi test 90. gün ya antıkor yada antıjenı kesınlıkle yakalar. 90. gün yaptırdığımız combi testler bu nedenle %100 güvenilirdir. yanlış mı değerlendirdim bilmiyorum. aydınlatırsanız sevinirim. teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Fuat Çetinkaya
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Doğru değerlendiriyorsunuz p24 antijeni 3.haftadan sonra hastalığın seyre boyunca herhangibir zamanda yakalanabilir. Antikor ise hastanın immun yanıtına bağlı olarak gelişecektir. Antikor nadir vakalarda 6.aya kadar ortaya çıkmayabilir. Bu tamamen kişinin bağışıklık sistemine bağlıdır. Ancak bir kişinin bağışıklık sistemi yeterli cevap vermiyorsa bu durum farklı şekillerde de zaten görülmektedir. Örneğin kişi sık sık hastalanmaktadır veya bağışıklı sistemi mikroorganizmalara karşı antijkor üretemiyorsa kronik hastalıklarla boğuşmaktadır. Tamamen sağlıklı bi,r kişide bağışıklık sisteminin iyi yanıt vermediğni söylemek biraz zordur. Kişi antikor yanıtı vermiyorsa P24 antijeninni yakalamak daha kolaydır. Kişinin altta yatan bir başka hastalığı yoksa 90.gün yapılan combo test yeterli olacaktır. Değerlendirmeyi size bırakıyorum. Klasik bilgiye göre anti HIV testi 6.ayda da negatif ise başka bir kontrole gerek yoktur. Geçmiş olsun

10 Aralık 2011 21:48