IN
Soru Sahibi
24 Mayıs 2020 13:49

Overtraining Hakkında

Hocam merhaba yaşım 23 erkeğim.6 aydır sporu bıraktım.öncesinde 8 ay boyunca son zamanlarda aşırı abartarak kendimce (1 gün yapıp 1 gün ara şeklinde.) fitness+kardiyo programı yapıyordum.aşırı abartmalar+yetersiz beslenme yüzünden ilk sıkıntıyı yaşadım.gece uyurken kalp çarpıntısı,omuz,kollar,gögüste titreme ağrılar,şiddetli bilek ağrısı.Hemen Kardiyolojiye başvurdum EKG,ultrason bakıldı sıkıntı olmadığını spora devam etememi söyledi aynı şekilde devam edince 1 ay içerisinde 4-5 defa aynı problemi yaşadım.Ve bağışıklığım kötü şekilde düştü bu süreçte 12-13 civarı farklı branşlardan doktor gezdim.Defalarca hasta oldum.bir türlü geçmek bilmedi.Kan testleri,Beyin/boyun/MR,EEG vs. hep temiz çıktı bir sorun olmadığı söylendi.(D vitamini eksik çıkıyordu 24,5 gibi). sporu bıraktığım ilk aydan sonra herşey düzelmiş gibiyken ağır bir eşya kaldırdım.Kaldırırken bir problem yaşamadım ancak takip eden 2-3 gün sonra tekrar hastalandım.Kaslarda seğirmeler,titremeler,bazen şiddetli ağrılar,depresyon,bunalım,kronik yorgun hissetme,kilo kaybı(7-8 kg kadar).Uzun bir süreç geçti.Bağışıklığım hala tam düzelmiş değil bu süreçte 2-3 kez antibiyotik kullandım.O eski kas şikayetlerim eskisi kadar kalmadı.hatta birçoğu tamamen geçti.Sadece hafif yorgunluk,hafif seğirmeler nadiren oluyor.Araştırınca ''overtraining'' denen durumu yaşadığımı düşünüyorum.hiç EMG çektirmedim bir süredir.omega3,probiyotik takviyeleri alıyorum iyi geliyor.Tavsiyeleriniz var mıdır ?

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhaba. D vitamininin etkili olabilmesi için deride güneş ışığı etkisi ile aktif forma dönüşmesi gerekir. O nedenle d vitamini kullanırken bol bol açık hava ve cildin güneş alabileceği şekilde giyinmenizi tavsiye ederim. Tabiki herhangi bir cilt hassasiyeti yada hastalığınız yoksa. Egzersizin bağışıklık sistemi üzerine etkisi egzersiz şiddetine bağlıdır. Ilımlı egzersiz bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken ağır şiddette egzersiz ilk anlarda bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Geçiminizi yaptığınız spordan sağlamıyorsanız şiddetini azaltarak spora devam etmenizi öneririm. Genel önerimiz aerobik ağırlıklı anaerobik destekli egzersizlerdir

24 Mayıs 2020 15:27
IN
Soru Sahibi

Merhaba hocam, değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.''Overtraining Sendrom'' un bütün belirtilerini yaşadım.Bazıları hala devam etmekte.Özellikle kalp hızının artması,uyku problemleri(sabah erken kalkma,kalitesiz uyku).genellikle halsiz,yorgun hissetme,soğuk algınlığı gibi üşüme,mental yorgunluk,anksiyete v.s.Belirttiğim gibi 6 aydır spor yapmıyorum.Bir anda bırakmak zorunda kaldım.Sizce bunun üzerimdeki etkilerinin böyle aylar sürmesi normal midir ? Araştırdığımda bazen çok uzun sürebiliyormuş.Ne gibi testler,ölçümler yaptırmamı önerirsiniz ? Kayseri de bu konu hakkında başvurabileceğim merkez/branş varsa öğrenebilir miyim ?

27 Mayıs 2020 11:10

Türkiye spor hakimleri dergisinden bu konu ile ilgi makalenin linkini ekledim. Kayseri’de Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği A.D da kanı hakkında yardım alabilirsiniz https://www.sporhekimligidergisi.org/tam-metin/508/tur

27 Mayıs 2020 16:12