mm
Soru Sahibi
18 Eylül 2012 23:27

öğrencim hakkında..

merhaba çiğdem hanım,1.sınıf öğretmeniyim.sınıfımda *** *** ** doğumlu rehabilitasyon merkezinden özel eğitim alan bir erkek öğrencim var.yaşıtlarına göre çok farklı.el kasları ve konuşması çok zayıf.arkadaşlarını derste çok rahatsız ediyor (yüksek sesle garip sesler çıkarmak,kız öğrencilerin saçlarıyla oynamak,izinsiz eşyalarını almak gibi)..söylediğim yönergeleri çok zor anlıyor. arkadaşlari pis kokuyor diye yanaşmıyor. sınıfta nasıl oturtmalıyım,neler tavsiye edersiniz ailesine ve öğretmenine? bilgilendirirseniz sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Anladığım kadarıyla öğrenciniz kaynaştırma öğrencisi. Bu durumda Rehberlik Araştırma Merkezi'nden raporlu mu bilemiyorum ama yaygın gelişimsel bozukluk tanısı almış olmalı diye düşünüyorum. Bu tanıyı alan çocukların hareketlerini kontrol etmeleri zordur. Bu nedenle arkadaşları arasında kabul göreme, uyum sağlayamama ve sınırlanamama gibi sorunları vardır. Çünkü çok sabırsızdırlar ve istediklerini elde edene kadar aşırılı ısrarlı olurlar. Değişimlere karşı duyarlı olurlar.Bu nedenle de yönlendirilmeye çok ihtiyaçları vardır. Yapılacaklar hakkında önceden bilgilendirmek uyum sürecini kolaylaştıracaktır. Sık sık bilgilendirmek gerekir ki bu da onun daha kontrollü davranmasını sağlayacaktır. Örneğin; "Birazdan yemek yiyeceğiz. Önce tuvalete gideceğiz ve ellerimizi yıkayacağız " gibi her ders ve etkinlik öncesi yönergeyi vermelisiniz. Sınıfta ön sıralara oturtarak, sık sık derse katılımını sağlayın ve dikkatini canlı tutmaya çalışın. Hatta küçük sorumluluklar verin, size yardım etmesini isteyin. Arkadaşları arasında kazanımını sağlamanız önemli. Çocuğu diğer arkadaşlarının önünde rencide etmeden sorun yaşadığı arkadaşına durumu yalnızken özetle anlatabilirsiniz. Ona yardımcı olmak için her gün bir arkadaşını görevlendirebilirsiniz. Fakat dediğim gibi çocuğu asla etiketlemeden bunu yapmalısınız. Örneğin bir yazı çalışmasında bir arkadaşına rica edip " bugün .....'ya yazı çalışmasında sen yardım edermisin?" gibi gayet normal bir tavırda söyleyerek bunu sağlayabilirsiniz. Diğer çocuklar da bu sorumluluğu almanın gururunu yaşayacaklardır ve keyifle yapacaklardır, merak etmeyin. El kaslarına ve konuşma sorununa gelince, evde ve uygunsa okulda bol bol oyun hamuruyla oynasın, daha rahat kavrayabileceği kalın kalemlerle yazmaya çalışsın. Eski gazeteleri sadece dilediği gibi kessin, makas kullanımını öğrensin. Birbirine geçen halkalar, minik legolar, takılabilip sökülebilen oyuncaklar, çivi oyunları gibi ince motor becerilerini geliştiren oyuncakları tercih etsinler. Konuşma gelişimini sağlamak için resimli hikaye kitapları okunabilir, ona sorular yöneltilebilir, nesnelerin isimlerine sık sık vurgu yapılarak söylenmesi sağlanabilir, söylediğinde sözel olarak ödüllendirilebilir. Görsel materyallerden yararlanılabilir, kısa süreli olarak uygun tv programları izleyebilir, müzik ve ritimle bazı şeyler öğretilebilir, kısacası sık sık uyaran verilmesi gerekir. Çocuğun eğitimiyle ilgili olarak sık sık özel eğitim uzmanlarıyla görüşün. Onlardan bilgi alın ve karşılıklı işbirliği içinde olun. En iyi bu şekilde gelişme sağlayabilirsiniz.Onlar da sizi yönlendireceklerdir. Sevgiler...

30 Eylül 2012 17:37