AN
Soru Sahibi
9 Aralık 2012 15:36

oğlum sünnetsiz ve çok mastürbasyon yapıyor

merhabalar, oğlum küçükken yurtdışındaydık ve sünnet yaptırmamıştık ve o zamanlar çok üstünde de durmamıştık.ama son zamanlarda onu bır kaç kez sünnet derisini ileri geri iterek mastürbasyon yaparken gördüm.tamam mastürbasyon yapması normal ama odasına kapanıp zamanının çoğunu bu şekılde harcıyor ve hıç ders çalışmıyor.Bazı arkadaşlar sağlık açısından da hemen sünnet olmasını tavsiye etti,acaba bu mastürbasyon sorunu sünnetsiz olmasından mi kaynaklanır? Ve de eğer sünnet olmak istemezse ne yapacağımı bilmiyorum.Sizce ne yapmalıyım?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, 3-6 yaş arasında çocuk cinsel kimliğinin farkına varır, kız ya da erkek olduğunu farkeder. Bu dönemde cinsel organıyla oynama, övünme, teşhir etme ve çıplak dolaşma isteği yaygındır. Kız çocuklar penislerinin olmadığını farkettiklerinde bunun cinsiyetle ilgili bir özellik olduğunu düşünmezler. Annelerinin dünyaya onları eksik getirdiklerini düşünürler, erkek çocuklar ise kızların penislerinin yok olduğunu ya da kesilmiş olduğunu düşünerek bir gün kendilerininde kesileceğini düşünürler ve kastrasyon korkusu dediğimiz cinsel organını kaybetme korkusuna kapılırlar. O yüzden bu yaş döneminnde çocuğu ruhsal anlamda sıkıntıya sokmamak adına sünnet önerilmez. 2 yaşından önce 7 yaşından sonra sünnet yapılmalıdır. Çocuğunuzun yaşını belirtmemişsiniz fakat ders çalışmıyor dediğinize göre 7 yaşından büyük olmalı. Dolayısıyla yaş ve psikolojik hazırlık itibariyle sünnet olmasında bence bir sakınca yok. Sağlık açısından değerlendirilirse tabii ki doğru olan yine sünnet olmasıdır. Mastürbasyon yapması sizin de dediğiniz gibi kabul edilebilir bir durumdur, bir keşiftir onun için ancak vaktini sürekli bununla harcıyor olması önlem alınmasını gerektirir. Çok sık mastürbasyon yapmak sünnet derisini tahriş edebilir ve enfeksiyonlara sebep olabilir. Daha ağrılı ve sıkıntılı bir süreç yaşamak yerine önceden önlem almak tabiiki daha iyidir. Mastürbasyon konusuna gelince farkettiğinizde aşırı tepkilerden kaçının. Bunu yapmasının onu rahatlattığını bildiğinizi ancak sadece odasında yapbileceğini söyleyin. Fakat en önemlisi dikkatini dağıtabileceği ve elini kullanabileceği etkinliklere yöneltin. Bu yöntemleri denemenize rağmen hala aynı sıklıkta yada artarak devam ederse ve bu yaşamını etkileyecek bir dereceye gelirse altında psikolojik bir problem yatabilir. Gecikmeden bir psikologtan destek alın. Sevgiler...

11 Aralık 2012 16:21