AZ
Soru Sahibi
16 Ağustos 2017 15:10

Oğlum salıncaktan düştü

Hocam merhaba. Oğlum 1 yaş yasında salıncaktan füştü hafif çıkık var deyip alçıya aldılar. Bir hafta yarım alçıda kaldı. Bugün alçısı çıkarıldı ama parmaklarını oynatsada emekleyemiyo bişeyi tam olarak kaldıramıyo kolu hala güçsüz. Alçı sonrası alışması normal mi acaba.. Şimdiden teşekkürlerr

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Anar Alakbarov
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba Zülfiye Hanım, Öncelikle geçmiş olsun! Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla oğlunuz kolunu çarpmış ( kolu üzerine düşmüş veya ) ve sanırım 10 gün kadar koruma-istirahat ateline alınmış. Tıpta hafif çıkık kavramı yoktur. Sanırım size olayın şiddetini belirtmek için basit (hafif) travma olduğunu söylemeye çalılmışlar. Atel / alçı çıkarıldıktan sonra çocuklar ilgili uzvunu kullanmaktan kaçınıyorsa tedavi daha tam tamamlanmamış demektir. Bu durumda birkaç gün gözlem yaptıktan sonra kontrol amaçlı tekrar doktorunuza başvurup durumu doktorunuzla paylaşın. Bazen alçı / atel açıldığı sırada (hele hele çocuklar) hasta korktuğu, huzursuz olduğu veya ağladığı için değerlendirme uygun (yeterli) olmayabilir. Bu durumda sizin evde, hasta rahat durumdayken gözlem yapıp ilgili şikayet veya gözlemlediğiniz durumla ilgili tedaviyi yapan doktora kontrole gitmeniz uygun olacaktır. Sağlıklı günler dilerim...

16 Ağustos 2017 20:25