SK
Soru Sahibi
11 Kasım 2019 20:30

Oğlum ismine bakmıyor

Hocam merhaba. 15 aylık oğlum ismine kesinlikle bakmıyor, göz teması süper, bizimle oyun oynuyor, saklanbaci ve müzikte oynamayı çok seviyor. Basen sisst desem duyuyor ama ismine hiç dönüp bakmıyor. Ne yapmalıyim ?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Kevser hanım :) Öncelikle çocuğun yönerge alması, taklit becerilerini kazanabilmesi, ismine tepki vermesi ve alıcı dilinin gelişmesi için göz kontağı kurabilmesi çok önemlidir. Çocuğumuzun ismine Ali diyip örneklerle anlatayım. Ali hangi oyuncağı, kazağı, tokası ya da yiyeceği vb. seviyor bu önemli. Ben Ali’nin lolipop ve araba sevdiğini düşünerek örnek vereceğim. Ali’yi kendi karşımıza alıp, göz hizasında olup Ali’ ye lolipopu gösterip “Ali Bak” diyip önünde sağdan sola soldan sağa takip etmesini sonrada burum hizamıza getirip lolipop diyelim. Çenemize getirip lolipop dememizde dudak hareketlerimizi taklit etmesini sağlayabilir. Aynı örneği lolipop yerine araba koyarak çalışırım. Ayrıca tam karşımızda göz hizamızdayken mum üfletip söndürme hem göz kontağı hemde dudk hareketi, taklit becerisi için güzel bir çalışma. Kendi göz kapağımıza peçete yapıştırıp ona alldırtma, Üst Dudağımıza peçete koyup üflememiz Damla çikolatayı göz hizamıza getirip kendisine al diyip vermemiz bunlarda güzel çalışmalar. Sağlıklı günler dilerim.

27 Aralık 2019 17:52