KB
Soru Sahibi
21 Mart 2020 14:49

MR Raporu/Diz Kapak

Halı sahada yaptığım maç sonucunda diz kapağımda şişlik ve ağrılar oluştu. Çekilen MR görüntüsünün raporu aşağıdadır. Teknik: FSE T1 sagital Fat Sat PD Axial, sagittal, koronal İnceleme alanına giren osseöz yapıların bütünlük ve devamlılıklarında, kortikal ve meduller sinyal intensitelerinde anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Eklem kıkırdak kalınlığı ve sinyal intensitesi korunmuş olarak izlenmektedir. Patella ve patellar tendon normal görünümdedir. Retropatellar alanda sıvı artışları izlenmiştir. Lateral plika belirginleşmiştir. Posterior cruciate ligamentlerle, medial ve lateral collateral ligamentler devamlılıkları, formasyonları ve sinyal intensiteleri korunmuştur. ACL de devamlılığı izlenmekte internal sinyal intensitesi artmıştır. Lateral menisküs ön ve arka boynuzlarıyla,korpuslarında dejeneratif değişiklik, yırtık görünümü izlenmemiştir. Medial menisküs posterior hornunda grade II,sinyal artışı mevcuttur. İnceleme alanına giren musküler yapılar sinyal intensiteleri, formasyonları korunmuş olup fasiyal planlar normal görünümdedir.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba. MR raporuna göre iç menisküs arka boynuzu yaralanması ve ön çapraz bağ zorlanması var gibi duruyor.Menisküsteki yaralanmanın detayı il ilgili net bilgi yok. Olayın oluş mekanizması anamnez ve fizik muayene bu aşamada önem arzediyor. Maç sırasında dizinizde dönme, ses gelmesi olmadıysa ve sonrasında dizinizde kilitlenme olmadıysa hafif bir zorlanmadan bahsedebiliriz. Bu durumda yine MR da diz kapağınız altındaki plika adı verilen ve doğumsal zar yapılarının zorlanmasına bağlı şişlik olmuştur. Bu durum en masum olanı. 3-5 günlük istirahat ve buz uygulaması ile şikayetleriniz geriler. Daha sonrasında dereceli olarak sportif aktiviteler ve günlük yaşam aktivitelerine dönüp dizin durumunu kontrol etmek gerekir. Eğer dizinizde kilitlenme meydana geliyorsa menisküs yaralanmasının cerrahi müdahale gerektirip gerektirmediği konusunda bir ortopedi veya spor hekimliği uzmanı ile görüşmeniz gerekebilir. Geçmiş olsun. En erken zamanda spora dönebilmeniz dileğiyle

22 Mart 2020 10:55