İA
Soru Sahibi
19 Nisan 2022 14:57

Mide ülseri ve midede yanma problemi

Hocam iyi günler. 20 yaşındayım yaklaşık 6-7 yıldır boğazımda ve midemde yanma şikayetim vardı ve bu şikayetlerim yüzünden reflü tanısı koyuldu. Çeşitli ilaçlar kullansam da rahatsızlığım devam etti ve Ocak ayında doktorum endoskopi yaptı. Endoskopi sonuca duodenal ülser ve antral gastrit tanısı koyuldu. Doktorum midemdeki ülsere sebep olan bakteri için antibiyotik tedavisine başlattı. Pantpass ve antibiyotik kullanmaya başladım fakat 2 haftada pantpass hariç diğer ilaçlarım bitti, Pantpass'ı kullanmaya devam ettiğim sürece midemde bir problem yoktu . Fakat Pantpass'ı 1 ay önce 2 gün boyunca kullanamadım ve eski haline geri döndü midem, ama kullanmaya başlayınca tekrar düzeldi. 2 gün öncesinde de ilacımı almama rağmen boğazımda ve midemde eskisi gibi bir yanma meydana geldi. Şu anda oruç tutuyorum bunun bir eksisi olur mu mideme ve pantpassı ne zamana kadar kullanmaya devam etmem gerekiyor ve midemdeki bu problemi çözmek için şu anda gördüğüm tedavi yeterli mi sizce? Ekstra olarak 2- 3 aydır normale göre daha az iştahım vardı fakat ramazandan önceki bir haftadan beri çok fazla şeker ve yemek yeme isteğim oluştu ve mide bulantısı problemi yaşıyorum bazen,bunun ülserle bir ilgisi olabilir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşen Bayraç
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Ahmet bey. Öncelikle burada yazılanların bilgilendirme amaçlı olduğunu, teşhis veya tedavi önerileri yapılmadığını belirtmek isterim. Uzun yıllardır olan mide şikayetiniz için gastroenteroloji doktorunuza başvurmalısınız. Gerekirse midedeki mikrop öldü mü diye kontrolünü sağlamak isteyebilir , eğer bu tedaviyle sonuç alınamadıysa üst tedaviler başlamak isteyebilir.Son 2-3 aydır olan iştahsızlık ve sık acıkma isteği için dahiliye doktorunuz ileri tetkik isteyebilir. Sağlıklı günler dilerim. Sevgiler..

1 Mayıs 2022 21:59