KY
Soru Sahibi
22 Haziran 2021 00:09

Mide antrumda yüzeyel ülserler

Merhaba mide biyopsi sonucumda kronik gastrit ,epitelde rejeneraktif değişiklikler ,inflamasyon hafif , atrofi yok , instestinal metaplazi hafif , helikobacter görülmedi ,benim en büyük şikayetim şişkinlik ne yesem şişkinlik yapıyor ama doktor bunun midenle alakalı olmadığını söyledi benden fekal elastase 1 testi yaptırmamı söyledi ,bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?? Bir ay mide koruyucu kullandım onu da kullanmana gerek yok doktor .

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Erdem Koçak
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Merhaba Yasemin hanım, sizin tarif ettğiniz semptomlara genel olarak dispepsi diyoruz dispepsi etyolojisinde de bir çok hastalık vardır fekal elastaz testi çok gereksiz diye düşünüyorum kr pankreatşit düşünülen hastalarda işstemek gerek öncelikli olarak çölyak testiniz yapılmalı , sonra laktoz intolerans testi yapılabilir sizin yaşınızda bir hastada en sık gördüğümüz hastalık fonksiyonel dispepsi dedğimiz bir tablodur size yakın bir yerde bşir gastroenteroloji doktoruna başvurmanızı öneriririm

22 Haziran 2021 10:34
Prof. Dr. Erdem Koçak
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Merhaba Yasemin hanım, sizin tarif ettğiniz semptomlara genel olarak dispepsi diyoruz dispepsi etyolojisinde de bir çok hastalık vardır fekal elastaz testi çok gereksiz diye düşünüyorum kr pankreatşit düşünülen hastalarda işstemek gerek öncelikli olarak çölyak testiniz yapılmalı , sonra laktoz intolerans testi yapılabilir sizin yaşınızda bir hastada en sık gördüğümüz hastalık fonksiyonel dispepsi dedğimiz bir tablodur size yakın bir yerde bşir gastroenteroloji doktoruna başvurmanızı öneriririm

22 Haziran 2021 16:45