ua
Soru Sahibi
12 Nisan 2014 01:53

menisküs

hocam merhaba benim meniskümde 1. ve 2. derece yırtık var ilk olarak 1 -2 ay önce fizyoterapistmle görüştüğümde bana bazı sporları fitnness da koşuyu mesela önermedi yüzme en iyi dedi aradan 2 ay geçti şuanda menisküsümün artığı veya yaptığım egzersizlerle pek geçtiğini düşünmüorm ama kötü de değil ben spora başlamak istiyorum çünkü olmam gereken kiloyu baya aştım fitness a gitmek istiyorum sizce benim için ne gibi sakıncalar doğurur ne yapmalıyımm yüzme salonu yakınlarda yok ve daha meşaketli olur benim için fitness en azından bildigiğim daha önceden yaptığım bir spor rahatlıkla kilolarımı verebilecegimi biliorm.

1 cevap
Cevaplar (1)

Sevgili ali aslında fizyoterapistinin önerisi çok yerinde çünkü ağır egzersizler özellikle dize yük bindirecek egzersizler yırtığı büyütebilir ya da ödem oluşmasına sebep olup tekrar ağrı ve hareket kısıtlılığı oluşmasına sebebiyet verebilir. Lakin fazla kiloda aynı riski getirdiği için kardiyovasküler egzersizler içinde bisiklet kullanımı senin için öncelikli tavsiyemdir. İkinci olarak eliptik bisiklet de senin için uygun olabilir. Karvonen formülünü kullanarak kendine uygun kilo verme performansını belirliyebilirisin. Ağırlıkla antreman yapıyor ya da vücut geliştirme yapıyorsan kuvvetlendirme antremanlarına ara verip sadece kas kuvvetini korumaya çalışman uygun olur. Kilo kontrol problemi noktasında sıkıntıların var ise bir diyetisyenden tavsiye almanda yarar var.

12 Nisan 2014 22:02