CE
Soru Sahibi
12 Ağustos 2021 08:35

memede kitle

İyi günler eşimin memesinde kitle var bilitirel mene usg sonucu sağ meme üst dış kadranda periferde palpasyonla da ele geçen sertlik sonografik acıdan yaklaşık 7x4 mm boyutlarında hafif irregüler formlu dorsalde akustik şiddetlenme sergileyen hafif hipoekoik solid strüktür izlenmiştir tariflenen lezyon sonografik kritirlerce daha cok fibroadenomu düşündürmekle birlikte lezyonun hafif iregüler formu nedeniyle iv. Konstrastlı dinamik meme mr önerilebilir ayrıca her iki memede olası milimetrik çaplı başkaca solşd strüktürler belirgin sklerotik meme paterni nedenıyle ekarte edilememiştir konstrastlı meme mr sonucunda kitle gözükmedi radyolojiyi doktor aradı kitleden bahsedılmemiş meme yapısı nedeniyle cıkmamış dedi cerah 1 ay sonra gel dedi benim sorum bize bu kitle kanser mi degılmi kesin cevap alamadık cabuk sonuc icin özele gittik ama sonuc alamadık 1 ay sonra kanser derlerse gec kalmayız mı nasıl yol izlemelıyız tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Pelin Basım
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Öncelikle geçmiş olsun. Aslen öncelikle bir meme muayenesi ve usg görüntülerinizi görmek isterdim. MR bazı durumlarda aldatıcı olabiliyor. USG görüntüsü şüpheli ise biopsi yapılmasını şiddetle tavsiye ederim. Bazen hastaları takip protokolüne almak yanlış bir seçim değildir ama 1 aylık takipte bir sonuç alınabileceğini düşünmüyorum. Meme usgnizi Meme radyologu olan bir sağlık kuruluşunda yineletmenizi öneririm. Sağlıcakla kalın

20 Ağustos 2021 09:10