AE
Soru Sahibi
8 Aralık 2021 09:13

Mamografi sonucu

Mamografi sonucumu degerlendirirseniz çok sevinirim teşekkürler HER İKİ MEMENİN MAMOGRAFİK İNCELEMESİNDE; Meme paterni tip 'd''dir.Her iki cilt, cilt altı ve nipple-areolar kompleksler doğaldır.Her iki memede malign kriterler taşıyan mikrokalsifikasyon kümesi izlenmedi.Her iki aksiller bölgede patolojik boyut ve özellikte lenf nodu izlenmedi. Bilateral glandüler parankim aksiller kuyruk uzanımı göstermektedir. Sol meme MLO projeksiyonda üst yarıda milimetrik asimetrik nodüler dansite artımı izlenmiştir. USG ile korelasyon, verifiye edilememesi durumunda 6 ay sonra sol meme MLO projeksiyonda lokalize kontrol mamografi tekiki önerilir.Sağ meme CC projeskiyonda iç yarı anterior glandüler kontur düzeyinde konverjans benzeri görünüm izlenmiştir. Bu alana yönelik CC projeksiyonda lokalize spot kompresyonlu makrografik inceleme önerilir.Her iki memede birkaç adet benign kalsifik depozit izlenmiştir. - BI-RADS Kategori 0 ÖNERİ: Dens meme paterninde mamografik duyarlılık azaldığından, meme parenkiminin heterojen izlendiği alanlara yönelik olgunun kontrol USG eşliğinde değerlendirilmesi uygun olacaktır. 40 yaş üzeri rutin yıllık mamografik takip önerilir. BI-RADS KATEGORİZASYONU:' Kategori 0: Sonuç için ek görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç vardır.' Kategori 1 : Normal mammogram.' Kategori 2 : Benign bulgular.' Kategori 3 : Muhtemelen benign bulgular.' Kategori 4 : Şüpheli bulgular.' 4A : hafif derecede kuşkulu' 4B : orta derecede kuşkulu' 4C : ileri derecede kuşkulu' Kategori 5 : Yüksek malignensi bulguları.' Kategori 6 : Biyopsi ile malign olduğu bilinen ancak henüz tedavi uygulanmamış olgular.MEME PARANKİM PATERNLERİA : TAMA YAKIN YAĞLI DOKU İLE REPLASEB : SEYREK FİBROGLANDÜLER DOKUC : HETEROJEN DENS, DUYARLILIK AZALABİLİRD : DENS, DUYARLILIK DÜŞÜK

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Pelin Basım
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Emel hanim, oncelikle gecmis olsun. Yanlis anlamadiysam mammografinizi rutin kontrol amaciyla cektirmis olmaniz gerekiyor. Halen yogun bir meme dokusuna sahip oldugunuzdan mammografinin duyarliligi azalmis, bu nedenle de ek inceleme onerilmis. Bu tetkikin bize sagladigi fayda henuz meme dokunuzun yogun oldugu ve meme ultrasonu ile de degerlendirilmeniz gerektigi gercegini gostermesi. Kisa zamanda bir meme ultrasonu yaptirmanizi oneririm. Saglicakla kalin

19 Aralık 2021 13:03