kK
Soru Sahibi
5 Kasım 2017 08:10

Memede izlenen kitle

Merhabalar,meme ağrısı şikayetiyle genel cerrahi kliniğine başvurdum.27 yaşındayım aile öyküsü yok. Fizik muayenede ele gelen kitle dışında anormal bir bulgu görülmedi, USG istendi. USG RAPORU:SAĞ meme saat 11 ve saat 1 kadranlarında 8mm boyutlu düzgün sınırlı hipoekoik solid alan mevcut(FA?) ve Periareolar alanda 6mm boyutlu aynı özellikte oluşum mevcut. SOL meme periareolar alanda 11 mm boyutlu hipoekoik alan mevcut.Santrali hafif hiperekojendir(İMLN?) Takip önerilir. Doktorum emin olmak için başka bir radyologa yönlendirdi 2.USG RAPORU: Sol meme 4A2'de 9*5 mm ve sağ meme saat 1 hizasında areolaya 1cm mesafede 4*2 mm düzgün sınırlı, nonlobule solid kitle lezyonları izlenmiştir. (BİRAPS-III) Sağ meme saat 1 hizasında areola kenarında 3mm basit kist mevcuttur. 6 ay sonra kontrol USG önerilir. Doktorum muhtemelen fibradenom olduğunu korkulacak bişey olmadığını 6 ay sonra kontrol önerdi. Ancak iki raporun birbirinden farklı olması beni düşündürdü ve açıkçası tedirgin oldum. Nasıl bir yol izlemeliyim. yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Semih Görgülü
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Kübra Hanım ultrason tamamen radyoloğun yorumuna bağlı bir tetkik olduğu için zaman zaman ufak farklılıklar olabilmekte. Sizin ultrasonlarınızda tanımlanan bütün kitleler, kist ve fibroadenom dediğimiz iyi huylu kitle olarak yorumlanmış. Ayrıca kitleler boyut olarak da çok küçükler. Doktorunuz da muayenede önemli bir bulgu tespit etmemiş. Bu nedenle size bu aşamada herhangi bir tedavi uygulanması gerekmiyor. Önerim 6 ay sonraki ultrasonunuzu iyi bir görüntüleme merkezinde yaptırmanız. Geçmiş olsun

17 Kasım 2017 17:50
kK
Soru Sahibi

Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam..

17 Kasım 2017 19:24
Prof. Dr. Semih Görgülü
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Geçmiş olsun Kübra Hanım

20 Kasım 2017 20:32