27 Temmuz 2021 15:31

Memede Fibroadenom

Merhabalar sayın doktor hanım/doktor bey,benim 2 göğsümde de fibroadenom var (solda 2 tane ve birisi 3cm) doktora gittiğimde doktor bana sadece soldaki 3cm olan fibroadenomu almayı ve diğerlerinde takip yeterli olacağını dile getirdi.Fakat ben iğneden ve hastaneden çok korkan birisi olarak hepsinin alınmasından yana kaldım hala.Siz bu duruma ne dersiniz? Küçük fibroadenomların alınması risk midir? Bu yüzden mi doktor böyle yaklaşımda bulundu? Teşekkür ederim şimdiden

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Mehmet Eser
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Merhabalar, büyük fibroadenomların tamamını çıkarıp patolojik inceleme yaptırmayı istiyoruz. Ancak prensip olarak memeden herhangi bir kitleyi almadan önce kalın iğne biyopisisi yapıyoruz ki kanserse ona göre amaliyat planlayalım. Küçük fibroadenomları almak çok riskli değildir. Ancak küçük, derinde yerleşmiş fibroadenomların tel işaretleme ile eksize edilmesi gerekir bu durum gereksiz maliyet ve daha uzun , zor ameliyat gerektirir. Bu nedenle fibroadenom la uyumlu küçük kitleleri takip etmeyi, eğer kitle küçük ama fibroadenomdan daha çok kansere benzer özelikte ise tel işaretleme ile amaliyatı öneriyoruz. siz doktorunuzun tavsiyesi ile büyük olanı aldırın, küçük alan çok kolay alınabilecekse alınsın, değilse takip edilebilir. geçmiş olsun.

6 Ağustos 2021 17:13
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim doktor bey.Sağ olun.

6 Ağustos 2021 21:09
Prof. Dr. Mehmet Eser
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

geçmiş olsun.

27 Eylül 2021 09:06
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim doktor bey, saygıyla.

27 Eylül 2021 22:02
Prof. Dr. Mehmet Eser
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Geçmil olsun

1 Ekim 2021 21:48