11 Aralık 2021 11:40

Meme Ucu Adenomu

Sağ memede kanama şikayetiyle doktora gittim. Bi parça alındı ve pataloji sonrası Nipple Adenomu olduğu söylendi. Şu an sağ meme ucu altı kısmında yer alan yuvarlak pembe görünümlü bir kısım var. Tam meme başı değil. Benim sormak istediğim Nipple adenomunun memenin emzirme işlevini kaybetmeden iyileşme ihtimali nedir? Teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Mehmet Eser
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Merhabalar, meme ucu adenomunun yerleşim yeri ve büyüklüğü önemli. Operasyonda tabiki süt kanallarında hasarlanma olabilir. meme ucunda 15-16 adet ana üt kanalı vardır. Bir kısmi ameliyatta hasar görse de yine o memeden süt vermek mümkün olabilir.

14 Aralık 2021 08:36
Soru Sahibi

Mehmet hocam, cevabınız için çok teşekkür ederim. Bir sorum daha olacaktı müsaadenizle. Gittiğim doktor meme ucundan kaynaklı olarak emzirme işlevinin olmayacağını tamamen estetiksel bir meme başı yapılabileceğini söylemişti. Size sormak istediğim ameliyatın aciliyeti nedir? Ameliyatın ertelenmesi durumunda meme ucu adenomunun ilerlemesi yada iyileşmesi gibi bir durum olur mu?Teşekkürler.

20 Aralık 2021 00:10
Prof. Dr. Mehmet Eser
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Merhabalar Adenomunlar genellikle kendiliğinden geçmez. Adenomun büyüklüğüne göre ameliyat bir süre ertelenip yakın takip yapılabilir.

21 Aralık 2021 20:26