OD
Soru Sahibi
15 Haziran 2021 18:37

Meme ultrasonu

BİLATERAL MEME ULTRASONOGRAFİ İNCELEMESİ ; Her iki meme cilt kalınlıkları normaldir. **Sol memede en büyüğü saat 6 hizasında 5 mm çaplı olmak üzere birkaç adet kist izlenmiştir. **Sol meme saat 12 hizasında areolaya 1 cm mesafede 7x4 mm boyutunda komplike kist mevcuttur. **Sağ memede en büyüğü saat 11 hizasında areola komşuluğunda 4 mm çaplı olmak üzere, birkaç adet dağınık yerleşimli komplike kistler izlenmiştir. **Sağ memede en büyüğü saat 4 hizasında areolaya 1cm mesafede 7x3mm boyutunda olmak üzere, birkaç adet bazıları komplike kistler izlenmiştir. **Sağ meme saat 9 hizasında areolaya 1cm mesafede 13x7mm boyutunda, makrolobüle konturlu içerisinde kistik açıklıkları bulunan nodüler alan dikkati çekmiştir. Takipte yeni lezyon olması nedeniyle yakın takip veya meme MRG ile değerlendirilmesi önerilir. Her iki aksiller alanda patolojik boyutta büyümüş lenf nodu veya kitle saptanmamıştır. (BIRADS 0 ) BI-RADS Sınıflaması 0: Tamamlanmamış inceleme 1: Normal 2: Benign bulgular 3: Olası benign bulgular yakın takip önerilir. 4: Malignite açısından kuşkulu bulgular doku tanısı önerilir. 5: Malignite açısından ileri derecede kuşkulu bulgular doku tanısı önerilir.

6 cevap
Cevaplar (6)
Prof. Dr. Enver İhtiyar
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

USG önemli birşey yok ancak kesin birşey söylemek için musyene olmanızda fayda var geçmiş olsun

15 Haziran 2021 18:42
OD
Soru Sahibi

Rica etsem yorumlarmısınız?

7 Haziran 2022 00:02
Prof. Dr. Enver İhtiyar
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Tehlikeli bir şey yok ancak birşey atlamamak için dr muayenesi öneririm

7 Haziran 2022 16:19
OD
Soru Sahibi

Hocam çok teşekkür ederim.Bu eski usg sonucum yenisini ekliyorum.Rica etsem yorumlarmısınız?Çok teşekkür ederim.

7 Haziran 2022 16:28
Prof. Dr. Enver İhtiyar
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

USG ti iletide göremiyorum

20 Haziran 2022 15:39
OD
Soru Sahibi

BİLATERAL MEME ULTRASONOGRAFİ İNCELEMESİ ; Her iki meme cilt kalınlıkları normaldir. Sol memede en büyüğü saat 6 hizasında 5 mm çaplı olmak üzere birkaç adet kist izlenmiştir. Sol meme saat 12 hizasında areolaya 1 cm mesafede 10x4 mm boyutunda komplike kist mevcuttur. Sağ memede en büyüğü saat 11 hizasında areola komşuluğunda 4 mm çaplı olmak üzere, birkaç adet dağınık yerleşimli komplike kistler izlenmiştir. Sağ memede en büyüğü saat 4 hizasında areolaya 1cm mesafede 7x3 mm boyutunda olmak üzere, birkaç adet bazıları komplike kistler izlenmiştir. Sağ meme saat 9 hizasında areolaya 1 cm mesafede 16x9 mm boyutunda, makrolobüle konturlu içerisinde kistik açıklıkları bulunan nodüler alan izlenmiştir (takipte boyutlarında minimal artış olması nedeniyle meme MRG ile değerlendirilmesi önerilir). Her iki aksiller alanda patolojik boyutta büyümüş lenf nodu veya kitle saptanmamıştır. (BIRADS 0) BI-RADS Sınıflaması 0: Tamamlanmamış inceleme 1: Normal 2: Benign bulgular 3: Olası benign bulgular yakın takip önerilir. 4: Malignite açısından kuşkulu bulgular doku tanısı önerilir. 5: Malignite açısından ileri derecede kuşkulu bulgular doku

20 Haziran 2022 16:02
Prof. Dr. Enver İhtiyar
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Musyene etmeden kesin birşey söyliyemem

20 Haziran 2022 16:05
OD
Soru Sahibi

Sizce mr çektirmelimiyim?Mr dan biraz korkuyorum açıkçası beklememde bir sıkıntı olurmu?

20 Haziran 2022 16:09
Prof. Dr. Enver İhtiyar
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Sizi görmeden birşey söylemem doğru olmaz geçmiş olsun

20 Haziran 2022 16:29
OD
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar…

20 Haziran 2022 16:35
Prof. Dr. Enver İhtiyar
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Geçmiş olsun

22 Haziran 2022 20:14