PS
Soru Sahibi
2 Ağustos 2021 16:10

Meme kanseri ?

Hocam selamlar endiselenecek bir durum var mi cok korktuk ...durum şoyle mamografi ve us sonucuna gore; 45 yaşında yapılan incelemede Mammografi Bulguları; Tomosentez kesitlerinde: ŸŸ Sol meme santral kadranda (MLO-41.kesit), papilladan 5cm mesafede, 22x16mm boyutta, kitle lezyonu lehine kontur demarkasyonu ve hafif distorsiyon görünümü dikkati çekmiştir. Lezyon santralinde mikrokalsifikasyon mevcuttur. USG'de lezyon, üst-orta kadran, saat 12-1 radyanında, kitlesel olmayan, şekilsiz hipoekoik karakterde vizüalize edilmektedir. ŸŸ Sağ meme dış-orta kadranda (CC-45/MLO-46.kesit), papilladan 6cm mesafede, 9x7mm boyutta, düzgün konturlu kitle lezyonu izlendi. USG'de lezyon kistik karakterdedir.ŸŸ Sağ meme üst-dış kadranda (MLO-34/CC-25.kesit), papilladan 5cm mesafede, 24x13mm boyutta asimetrik doku dansitesi izlenmiştir. USG'de lezyon fibrokistik plak görünümündedir. ŸŸ Diğer alanlarda genel parankimal paterne ait kontur demarkasyonları ve hafif distorsiyon sahaları mevcut olup malignite lehine tipik spiküle kitle lezyonu dikkati çekmemiştir. Yukarıda tanımlanan kalsifikasyon dışında sol memede bir adet kaba kalsifikasyon mevcuttur. Her iki memede malignensi lehine mikrokalsifikasyon kümesi saptanmamıştır. Ultrasonografi SONUÇ:Kısmi involüsyonel heterojen yoğun meme paterni (ACR Tip C).Malignensi lehine tipik bulgu izlenmedi. Sol memede mevcut kontur demarkasyonu+distorsiyon sahasına yönelik dinamik kontrastlı Meme MRG ile ileri tetkik önerilir.BI-RADS3

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Göktürk Maralcan
Genel Cerrahi , Endokrin Cerrahisi , Meme Cerrahisi

Tetkiklerde net bir sonuç elde edilmemiş. Belirgin kötü bir şey saptanmamış ancak bazı küçük şüpheler oluşmuş. Bu yüzden mr önerilmiş. MR yapılmalı, meme hastalıklarında deneyimli bir genel cerraha muayene olmalısınız ve o karar vermeli.

26 Eylül 2021 10:07