TH
Soru Sahibi
18 Mayıs 2021 22:01

Meme Kanseri Şüphesi

Hasta US 8 e gelecek biyopsi randevusu oluşturulacakTEKNİKAksiyel planda 3 mm. kesit kalınlığında T1 ağırlıklı (SE 616/12), Aksiyel planda 3 mm. kesit kalınlığında T2 ağırlıklı (TSE 5400/90), Sagittal planda 4 mm kalınlığında FAT SAT T2 ağırlıklı (sağ-sol), Post-Kontrast incelemede; Aksiyal planda dinamik T1 FAT SAT 3D / FSPGR (M3D), Aksiyel planda 3 mm. kesit kalınlığında T1 ağırlıklı (SE 616/12) BULGULARSAYIN MESLEKTAŞIM; Hastanızın KONTRASTLI+DİNAMİK BİLATERAL MEME MRG İNCELEMESİ?nde;Teknik arızalar nedeniyle difüzyon seriler alınamamıştır.Her iki meme asimetrik görünümde, sağ meme sola göre büyük izlenmektedir. Her iki meme başı forme, cilt düzenli olarak izlenmiştir. Meme paterni tip 3 dens yapıda, fizyolojik arka plan kontrastlanmaları orta düzeylidir. Sol meme retroareolar alanda 13x13 mm boyutlu wash out göstererek kontrastlanan hafif düzensiz sınırlı kitle lezyon izlenmektedir. Lezyon lokalizasyonundan başlayarak retroareolar ve üst-iç kadranı tamamen dolduran yaklaşık 8.5x5 cm lik bir alanda yaygın nonmass heterojen yoğun kontrastlanma alanı mevcuttur. Malignite açısından yüksek şüpheli olgunun tanımlanan alanlardan multiple histopatolojik örneklemesi uygun olacaktır. Sol aksiller bölgede büyüğü 2 cm çapa erişen asimetrik kalın korteksli birkaç adet lenf nodu mevcuttur. *Sol meme retroareolar alanda 13x13 mm boyutlu index kitle ve retroareolar alan ve üst-iç kadranı tamamen dolduran en geniş yerinde 8.5x5 cm lik bir alanda yaygın nonmass heterojen kontrast tutulumları izlenmiştir. Histopatolojik korelasyon önerilir. *Sol aksiller bölgede asimetrik kalın korteksli büyüğü 2 cm çaplı birkaç adet şüpheli lenf nodu mevcuttur. Biyopsi önerilir. *BİRADS kategori 5. Saygılarımızla,

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Beyza Özçınar
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Geçmiş olsun hızlıca biyopsinizi yaptırın isterseniz bana gelebilirsiniz iyi değerlendirmek lazım ve muayene etmek lazım. Ameliyat gerekli olabilir.

20 Mayıs 2021 17:37