DY
Soru Sahibi
6 Eylül 2016 10:34

meme ca ve kemik metastazı

Hocam Merhaba Eşimin sol memesinde 2012 yılında 3,8 cm büyüklüğünde olan tümör(İNVAZİV DUKTAL KARSİNOM) neoadjuvan(carboplatin+taxotere+herceptin) 6 kür kemotrapi ile %95 tama yakın cevapla tümör yok edildi ve meme koruyucu cerrahi yapıldı. Sonrasında 6 hafta radyoterapi uygulandı..(6000 cGy). Amelyat sonrası kemoterapi uygulanmadı. Tümörreceptörleri ilk biopside; ER: +%20 PR: negatif Her 2:+%90 Kemot. sonra kor. cerr. alınan kısımda tümör receptörleri; ER: fokal pozitif PR:fokal pozitif Her 2: Negatif (skor 0) Eşim bir yıl herceptin aldı tamoksifen kullanıyordu, 20 ay sonra *** *** ** tarihinde CEA: 8,11 CA 15-3: 24,28 değerlerine ulaşınca tetkikler yapıldı ve kemikte metastaz oluşmuştu ve hemen Herceptin+ femara ve ibandronik asit başlandı ,ayrıca radyoterapi uygulandı. CEA değeri 3-4 arasında CA *** *** ** arası değişiyordu. Kemik metastazından bir yıl sonra *** *** ** tarihinde CEA=5,99 CA 15-3=19,7 değerine ulaştı ve memeden piopsi alındı nüks oluştuğu allaşıldı ve masketomi yapıldı. Tümörreceptörleri ER: negatif PR: negatif Her 2:+%90 ER değeri negatif oldu. 1-Meme Başı: TÜMÖR (+) 2-Nükleus:2, Mitoz:1), pT22- Tümör: İNVAZİV DUKTAL KARSİNOM, Histolojik Derece 2, MODİFİYE BLOOM-RİCHARDSON SKORU=6, (Tübül:2, 3- Tümör-Deri: TÜMÖR (+) femara kesilerek kebastabine başlandı. 2+2 olarak devam ediyordu el ayak sendromundan dolayı. Ancak 4 aydan beridir kebastabin i kullanmıyor sadece Herceptin+ibandronik asit almaya devam etmektedir. Kebastabinin yan etkileri çok rahatsız ve mutsuz ediyor. Bu ilacı kullanmadığı 3 ay sonunda CEA=4,61 CA 15-3=6,7 oldu. Ve 1,5 ay sonra yapılan yeni testte CEA=8,42 CA 15-3=19,9 değerine ulaştı. CEA değeri önceleri normal değerlerin üstüne çıktığında önce kemik met. Sonrada memede nüks oluşmuştu. Şimdi yeni tetkikler yaptıracağız ve kebastabini kesinlilke kullanmak istemiyor. Başkaca nasıl bir tedavi uygulanabilir? Cevabınızı ve yardımlarınızı bekliyorum. Size şimdiden çok teşekkür ediyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Canfeza Sezgin
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Yusuf Bey, Hastanızın alacağı yan etkisi az olabilecek yaşam kalitesi daha iyi olacak tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Dosyanız ile tarafıma başvurduğunuzda tıbbi değerlendirme ve tavsiyede bulunabilirim. Geçmiş olsun.

19 Eylül 2016 11:09