GS
Soru Sahibi
18 Temmuz 2021 00:06

Meme biyopsi

Doktor bey merhaba, 2017 yılından beri sol memedeki lezyon boyutu nedeniyle kontrol altındaydim. İlk ultrasonda sol memede 10*3mm boyutunda lobule konturlu heterojen hipoekoik lezyon ve her iki memede yoğun kistler. Birads 3 . Bazen birads 2 oluyordu. Diğer kontrollerde lezyon boyutları bazen 9*3.5mm bazen 7.5*3.5 mm oluyordu. Yaşım 40 .Aralık 2020 de mamografi yapıldı birads0 idi. Ve ultrason yapıldı birads3 idi. En son kontrolüm Haziran 2021 de başka bir hastanede yapildi. Sol memede 8.4*5.9 mm lobule konturlu ovoid şekilli lobule konturlu uzun aksi cilde dik hipoekojen solid kitle lezyon birads4a dendi. Morfolojik özellikleri nedeni ile biyopsi istendi. İnce iğne biyopsisi yapıldi. Yer yer kohezyon kaybı içeren ancak çoğunluğu kohezif kümeler halinde düşmüş duktus epitel hücre kümeleri seyrek fibröz stromal fragmanlar denilmiş. Ve yer yer kohezyon kaybı nedeniyle proliferatif komponent olasılığı nedeniyle tru-cut biyopsi istendi. Doktor bey biyopsi yeni çıktı ve araya bayram tatili girdi. Çok tedirginim çok kötü çıkma ihtimali var mı? Kimseden net bir cevap alamıyorum. Biliyorum biyopsi şart zaten yaptıracağım ama hergun düşünmekten yoruldum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Beyza Özçınar
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Evet trucut biyopsi yaptırmanız gerekir sonuç için bir yorum yapamayız yeni biyopsi sonucunu beklemek lazım.

23 Temmuz 2021 22:51
GS
Soru Sahibi

Merhaba memografi sonucunda sağ meme dış yarımı 173orta planda Mlo garfide Dağılan düşük Dansiiteli silik Kalsifkasyonlar dikkat çekmektedir yazıyor doktor daha önce biyopsi yapıldığı ve meme yapısısi D olduğu için ultrason ve Mr istedi sizce önemli bir durum mu? teşekkür ederim.

12 Ekim 2022 18:01
Prof. Dr. Beyza Özçınar
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

olabilir.

12 Ekim 2022 18:06