2 Kasım 2020 03:46

matofin xr

hocam merhaba,ben prediyabet tanısıyla günde 500 mg matofin kullanıyorum.ilk ay kilom 130 dan 120 ye düştü.ikinci ay ise kilom sabit.boyum 1.90 , aslında doktorum 2 adet almamı söylemişti ama mide bulantısı olduğu için bende alamadım.500 mg ile devam ediyorum.kan şekerimi evdeki cihazla ölçüyorum şuan 80-90 arası çıkıyor açlık.bu şekilde devam etsem kaç ay devam edeyim.1000mg'a çıkarmadan alsam zararı olur mu?şekere yakalanmak istemiyorum,babamı şekerden kaybettim,şeker olmamak için gerekirse ömür boyu matofini kullanırım.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Sabah 500 akşam 500 al Diyete dikkat edersen kesinlikle kilo verirsin ve diyabet de çok geç çıkar

3 Kasım 2020 19:05
Soru Sahibi

hocam ama toplam 1000 alınca kusuyorum.ilk ay zaten 500 mg kullanarak 10 kilo verdim şuan kendimi daha iyi hissediyorum.ama 2.ay çok kilo veremedim ve kiloda almadım.diyabete geç yakalanırsın demişsiniz bu şekilde devam edersem hayat boyu diyabetten kurtulamazyım?

3 Kasım 2020 19:11
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Boy kiloya eşit olursa diyabet gelişmez. Yai 1.70 Boya 70 kilo gibi. 500 mg ile devam edelim

3 Kasım 2020 19:38