HF
Soru Sahibi
10 Eylül 2021 17:43

marcus gunn sinkinetik ptozisi

Hocam marcus gunn sinkinetik ptozisi hastalığım var. Yıllar önce gittiğim doktorlarda tedavisi olmadığı söylendi fakat şuan da az da olsun ameliyatları yapıldığını duydum fakat büyük risk taşıyor bilgi alabilir miyim :)

1 cevap
Cevaplar (1)

Marcus Gunn sendromunda kapak düşüklüğü ve istemsiz hareketin derecesine göre karar veririz. Her ikisi de hafifse ellememek en doğru yaklaşım olur. Ptozis belirgin, hareket azsa normal ptozis gibi tedavi edilir. Hareket belirgin ise bu hareketi yok etmek için levatör kası devre dışı bırakılmalıdır. Bu durumda oluşacak tam ptozis asma ameliyatı ile düzeltilir. Gördüğünüz gibi klasik bir çözümü maalesef yok. Muayene sonrası sizin durumunuzun hangisine daha uygun olduğunu belirleyebiliriz.

19 Aralık 2021 13:18