me
Soru Sahibi
7 Aralık 2021 12:56

Lustral duxet buspon

Duloksetin 60 mg kullanıyordum 30 mg ye indirdi. Lustral 50 mg ve buspon 5 mg ekledi. Yani lustral 50 mg duxet 30 mg buspon 5 mg üç kere kullanacağım. Serotonin sendromu olmaz değil mi? Lustral ve duxet cyp2d6 inhibitörü diye biliyorum

2 cevap
Cevaplar (2)

Doktorunuzun ne yapmaya çalıştığına hiç anlam veremedim. Bir rasyonellik, yani akılcılık, yani mantık arıyorum bu yaptığı değişiklikte, ama bulamıyorum. İçim acıyarak söyleyebilirim ki sağlık sistemi çöktü. Değerli hocaların kaybı, eğitimsizlik, tek kelime yabancı dil bilmeden uzman olan doktorlar, eskilerin sağlık meslek lisesi düzeyinde eğitim veren tıp fakülteleri, doktorların işlerini benimsemeden yapmaları, yaşadıkları tükenmişlik sendromu, mutsuzluk, muayene sürelerinin 5 dakikaya indirilmiş olması, doktorların uğradıkları şiddet, hakaret nedeniyle hastalara ve mesleğe küsmüş olmaları, yaşadıkları ekonomik güçlükler sağlık sisteminin çöküşünü getirdi. Sonuçta hekimler de kafalarına göre takılır oldular; saçma sapan ilaç kombinasyonları yapıyorlar; tavukların önüne mısır atar gibi hastaları ilaçlıyorlar. Sonuçta iyi doktora ulaşmak hem zorlaştı, hem de paralı oldu. İmkanınız varsa bir kereliğine olsun doğru teşhis ve doğru tedavi için iyi bir doktora ulaşın; televizyonda görüldüğü gibi her hafta seansa gitmenize gerek yok; buna ülkede ihtimal de yok. Asgari ücretin 2825 lira olduğu ülkede kim ayda 2400 lirayı ruh sağlığı için harcayabilir? Benim hastam için uyguladığım sistem şu: Tüm bilgimi, becerimi, tecrübemi kendimi tüketircesine aktardığım tek seans, %100 kesin teşhis, doğru tedavi ve %100 şifa. 29 yıllık doktorum, 22 yıllık psikiyatri uzmanıyım ve bu benim hayatıma anlam veren tek şey.

7 Aralık 2021 18:38
me
Soru Sahibi

Aniden duloksetini bırakmak istemediğimi söylemiştim. Bu yüzden 30 mg verdi. 1 ay lustral 50 mg duxet 30 mg beraber kullan. Önümüzdeki ay duxeti kesip lustral 100 mg ye çıkacağız dedi. Devamlı olarak bu kombinasyonu vermedi yani. Serotonin sendromu korkusunu hep yaşadığım için lustral 50 mg duxet 30 mg beraber kullanılırsa sendrom olur mu diye size sormak istedim

8 Aralık 2021 01:15

Olmayacaktır; duloksetin bu dozda sadece serotonerjik etki gösterebilir (dual etkiyi, yani serotoerjik+noradrenerjik etkiyi yitirmiş durumdadır, yani 50 mg sertralin etkisi göstermektedir). Siz şu an 100 mg. Lustral kullanıyorsunuz sözün özü. Tabii burada "aniden duloksetini bırakmak istemiyorum" diyen hasta karşısında yetersiz doktorun gülünç ama acınılacak halini görüyoruz. Düşünün gemi kaptanısınız, bir yolcu geliyor, "Kaptan bence çok açılmayalım, kıyıdan kıyıdan gidelim." diyor; kaptan da yeteneksiz olduğu için dümeni ona bırakıyor. Uzun yol gemicilerinin deyimiyle "Allah sizlere seyirde selamet versin" Erhan Bey.

8 Aralık 2021 09:46