GG
Soru Sahibi
18 Ekim 2017 09:47

Lezyonda kalsifikasyon odaklarının olması

Hocam Merhaba. Sağ meme saat 14x8 mm boyutlarında laksifikasyon odakları içeren,keskin sınırlı,hafif lobule kontürlü ,hipoekokik solid lezyon mevcuttur.fibroadenom?) 6 ay öceki ultrasonda 13x8 mm di. Benim ultrason sonucum:Sağ memede tanımlanan solid lezyon(öncelikle fibroadenom lehine yorumlanmış olmakla birlikte ,önceki incelemeye kıyasla lezyonda kalsifikasyon odaklarının saptanması nedeni ile histopatalojik korelasyon/eksikzyonel biyosi önerilir .yazıyor. lezyonda kalsifikasyon odaklarının oluşmuş olması CA anlamına gelebilir mi?şimdiden çok tesekkür ediyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Semih Görgülü
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Merhaba, ultrasonunuzda tanımlanan kitle düzgün sınırlı olması nedeniyle muhtemelen fibroadenom dediğimiz iyi huylu bir kitle. Boyutlardaki artış 1 mm olduğu için bu aşamada çok önemli değil. Altı ay önceki ultrason da aynı radyolog tarafından yapıldıysa, kalsifikasyonların yeni görülmesi anlamlı olabilir. Ancak farklı merkezlerde yapılmış ultrasonlarda kalsifikasyonlar görülmemiş ya da raporda belirtilmemiş olabilir. Kalsifikasyonlar tek başına kanser belirtisi değildir, iyi huylu problemlerde de görülebilir. Burada ultrasonu yapan radyoloğun tecrübesi ve yorumu önemlidir. Ancak aklımızda bir soru işareti kalmaması için ben kalın iğneyle yapılacak bir biyopsiyi öneririm. Eksizyonel biyopsi (kitlenin tamamen çıkarılması) ancak kalın iğne biyopsi sonucuna göre düşünülebilir. Geçmiş olsun

18 Ekim 2017 11:35