DM
Soru Sahibi
4 Eylül 2021 00:04

Lenf bezi şişmesi

Hocam slmlar.Tam 1 aydır sol boyunda lenfbezi mevcut.şiddetli ağrı ani halsizlik ve 2-3 günlük ishal öyküsüyle *** *** ** de KBBye gittim akut lenfadenit dendi.antbytk 1 hafta uygulandı ancak azalma olmadı.tüm boyun usg de patolojik lap izlenmedi dendi. Aşırı halsizlik ve güç kaybı olduğu için nöroloji muayene beyin MR, bt ve ilaçlı MR çekindim şükür pat yok dendi. Gnl cerrahiye gittim fizik muayeneden sonra usg istedi Serv ve aksil. temiz sağ ing.1 adet normal yapı ve boyutta mevcut ancak pat yok dendi. Bu zaman aralığında 3/4 gün yataktan kalkamadım.iştah ve kilo kaybım oldu ancak ateş ve terleme olmadı hala da yok şükür. Halsizlik ve barsak düzensizliğinden dahiliyeye muayene oldum.akciğer pa kan idrar gaita baktı temiz dedi hekim.2 gün önce şişlik devam edince hematolojiden usg girdim.Raporda aks-ing ve bileteral servikal zincirde pat boyut ve yapıda lenfbezi izlenmemiştir yine aynı raporda bileteral servikal bölgede solda daha belirgin olmak üzere level 1-2 seviyesinde büyüğü 1 cmden küçük kısa çapta reaktif lenfbezleri görülmüştür dendi.boyun da ağrı sol göğüste hafif ağrı ve şişlik de hissediyorum birkaç gündür.Bu süreçte (*** *** **) aşırı halsizlikten dolayı covid antikor test de yaptırmıştım.sonuç IGM 0,169 ngtf-IGG: 27.35 pozitif çıktı (ref:0-10).yani sanırım sağlam bi covid geçirdim.acaba covid boyun göğüs lenflerde şişme yaparmı? Hemotlg Akciğer filmime bakmadı direkt us benim için yeterli ağrı da varsa korkma sorun yok 3 ay sonra kontrole gelebilirsin dedi.ağrı hep yoktu boyun ve göğüs bölgemde ağrı olmaya başladı şişlik de devam ediyor.şükür halsizliğim azaldı ama şaşırdım ne yapacağımı bilmiyorum.uzun oldu K. Bakmayın Görüş ve öneriniz nedir teşekkür ediyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Zekai Pekkafalı
Radyoloji , Girişimsel Radyoloji

Merhaba. Görüş ve önerim; bu kadar uzun yazma. Problem yok. Geçmiş olsun.

4 Eylül 2021 00:38