çy
Soru Sahibi
1 Haziran 2021 15:35

LENF BEZİ ŞİŞMESİ

14 yaşındaki oğlumda yaklaşık 5-6 senedir belki daha fazla çene altında bir beze büyümesi vardır. antibiyotik kullanım sonucu geçmedi.iltihaplık 1 durum değil sanırım. genel olarak sürekli boğaz temizleme kesik kesik öksürme ihtiyacı vardır. gıcık şeklinde tik gibi. tahlil sonuçlarımız aşağıdaki gibidir. MCV 81,2 PLT 357 FERRİTİN 5,9 Boyun US incelemesinde: Her iki parotid ve submandibüler bez boyutları ve parankim ekojenitesi doğal olup kitle ya da taş saptanmamıştır. Tiroid bezi boyutları normal standartlarda olup tiroid parankimi minimal heterojen görünümünde izlenmiştir. ( Trioidit?) Yer kaplayan solid-kistik nodül saptanmadı. Boyun ana vasküler yapıları açıktır. Submental alanda orta hattın solunda 16x 8 mm boyutunda yağlı hilusu seçilemeyen Doopler ile kanlanması bulunan nodüler yumuşak doku izlenmiştr ( LAP). Sağ level 2 ' de 16 x 8 .5 mm, sol level 2 'de 16x7.5mm boyutlarında bir kaç adet reaktif görünümünde lenf nodları vardır. değerlendirmelerinizi rica ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Cemil Kuşoğlu
Radyasyon Onkolojisi

Merhaba, yapılan tetkikler kanser tanısı için yeterli fikir vermemektedir. Son zamanlarda lenf nodlarının çapında ve sayısında artış varsa biyopsi yapılabilir. Başka tetkiklerde bir bulgu yoksa, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı gibi belirtiler de yoksa takipte kalabilir. Geçmiş olsun

4 Haziran 2021 15:07