OH
Soru Sahibi
26 Temmuz 2022 22:07

Lenf

2019 yılında sol boynumda lenf bezim şişik 38×10 mm boyutunda ilk ay antibiyotik verildi ama boyutu aynı kaldı.Sonra İnce İğne Biyopsisi yapıldı ve sonucunda : Makroskopi: 6 adet hazır yayma preparat Mikroskopi: Yaymalarda,seyrek olarak kan elemanlarının izlendiği zeminde,değişik çap ve boyutta,normokromatik nükleuslu lenfositler görülmektedir.Arada yer yer geniş sitoplazmalı histiyositler izlenmektedir. Tanı : LENF NODU,İİAB;YAYMA: -Farklı Matürasyon Evrelerinde Lenfositler İçeren Yaymalar **** materyalde sitolojik olarak aşikar malignite lehine yorumlanamcak bir bulgu izlenmemiştir.Malignite kuşkusu mevcut ise patolojik lenf nodlarından birinin eksizyonu tavsiye olunur. Bu çıktı ana hala inmedi şişlik ve korkuyorum sizce ciddi midir?Bu arada bunu şuan yazıyorum ama bu olay yaşanalı 1 yıl oldu ve şişlik yerinde duruyor ama büyümedi de.İİAB de temiz çıkmıştı.Kötü olma olasılığı va rmıdır hala?Şu an ise boyutları yaklaşık olarak aynı gibi hala geçmedi ancak ek belirtim de yok sağlığım yerinde.3 yıl geçti ama kanser olma riski var mı aklıma geldikçe arada korkuyorum.Dün birde boynumun sol tarafında 2 tane ama çok küçük lenf bezi keşfettim kendimi muayene ederken yani 1 cm bile yoktur daha.Başka ek belirtim hiç yok eylül gibi tekrar kbb gideceğim kontrol amaçlı geç kalmış olur muyum sizce?Lenfoma ihtimali var mıdır?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Deniz Demir
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Hayriye hanım merhaba, En büyüğü yaklaşık 4 cm çapında lenf bezleriniz var. İİAB ile sadece 5-10 hücre alınır. lenf bezlerinizin en yakın zamanda tekrar değerlendirilmesini öneririm. Geçmiş olsun.

27 Temmuz 2022 11:09