bs
Soru Sahibi
26 Şubat 2016 10:27

konuşma geriliği

Gamze Hanım merhabalar, 1.5 yaşında oğlum net olarak sadece anne diyor onun dışında düzgün bir kelimesi yok ve yapmak istediğini ıh ıh diyerek işaret diliyle anlatıyor,konuşabilmesi için ne yapmamı tavsiye edersiniz.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba , İşaret dediğiniz, parmağıyla gösterme mi ?İşaret etttiği zaman -söyle, neyi istiyorsa o nesnenin adı, - söyle - ver vb. yönergelerde bulunun. Hemen vermeyin. Göz hizasına eğilrerek dudagınızı gösterin, söylerken dudagınızı işaret edin, azıcık çaba gösterse bile ancak o şekilde aferin deyip öyle verin. Harf harf çıkartmaya çalışın. Örn.Sssss sa aaaaa bbbbb buuuu nnnn şeklinde. Akşam yatmadan hikaye okuyabilirsiniz. Adını çağırdıgınızda bakıyor mu ?Bana bak dediğinizde bakıyor mu ? Özel takıntıları var mı, kendi kendine oyun oynuyor mu , diyelim legolarla kule yapmak yerine onları atıyor, döndürüyor mu, başka çocuklarla oyun oynuyor mu, sürekli söylediği anlamsız sesler var mı ? Bunlar varsa hastane de psikiyatris ya da psikoloğa randevu almanız gerekebilir.

26 Şubat 2016 11:32