YS
Soru Sahibi
30 Ağustos 2020 05:32

konuşma bozukluğu

Merhaba hocam hayırlı günler kızım var 3.5 yaşında normalde çok akıcı bir konuşması vardı ama son bir aydır kekelemeye başladı ve tüm kelimelerde olustu bir anda gelişti bunun için ne yapabilirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Murat Yüce
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba Seray Hanım, Konuşmada duraklar olması ya da ses tekrarları olmasına kekemelik adını veriyoruz. Kekemelik çocuklarda geçici olabilmektedir. Kalıcı olacak diye endişe etmek için şu an erken. Eğer ailede kekemelik varsa, kemelik çok uzun sürüyorsa (6-8 aydan fazla) o zaman kalıcılık açısından değerlendirmek gerekir. Eğer kekemeliği uzun sürerse, kekeliyorum diye konuşmaktan kaçınırsa, kekemelik hayatını çok etkilemeye başladıysa bir çocuk psikiyatrisi uzmanına götürebilirsiniz. Bu arada konuşmasına kesinlikle müdahale etmeyin. Konuşmasını düzeltmeye çalışmayın. Takılırsa yardımcı olmaya çalışmayın. Kekelediğinde endişeli gözlerle yüzüne bakmayın herşey yolundaymış gibi davranın. Geçmiş olsun

23 Eylül 2020 17:12