BS
Soru Sahibi
30 Mayıs 2021 23:48

22 aylık oğlum konusamiyor

22 aylık oğlum var konuşamıyor anne baba dahi diyemiyor bunu mu istiyorsun dediğimde evet hayır gibi komutları yapmıyor istediğini parmakla göstermiyor bisey anlattığımda dinlemiyor yüzüme bakmıyor hayvanları nesneleri gösterdiğimde adını söylediğimde tepki vermiyor sadece bakıyor bazen şunu getir dediğimde getirmiyor güler yüzlü oynamayı sever kızma mimigi el salla öpücük at gül gibi kavramları yapıyor gördüğünü taklit edebiliyor

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Murat Yüce
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba konuşma gecikmesinin pek çok nedeni vardır. 22 aylık bir çocuğa göre çocuğunuzun konuşması geri gözüküyor. En sık gördüğümü nedenler gelişme geriliği, otizm, işitme sorunlarıdır. Biz bu tip çocuklarda özellikle otizm açısından bir değerlendirme yaparız. Otizmde göz temasında kısıtlılık, diğer çocuklarla ilgilenmeme, adı çağrıldığında bakmama, kısıtlı ilgi alanı, tekrarlayıcı hareketler gibi belirtiler vardır. Çocuğunuzu vakit kaybetmeden bir çocuk psikiyatrisi uzmanına götürmenizi öneririm. Ne kadar erken müdahale olursa sonuç ta o kadar iyi olacaktır.

31 Mayıs 2021 13:11