ös
Soru Sahibi
23 Mayıs 2021 19:02

Dikkat eksikliği - B12

Merhaba 21 yaşında üniversite öğrencisiyim,derslerime özellikle bu dönemdi asla odaklanamadım.Dikkat eksikliğim olabilir mi diye merak ettim ve çoğu dehb'li ile ortak noktam olduğunu hissettim.B12 eksikliği yaşıyorum,ilaçlarımı kullanmama rağmen bunlar asla değişmedi.Aşağıda yazdıklarım çocukluğumdan beri var olan davranışlar.Dikkat eksikliğim olabilir mi yoksa B12 kaynaklı mıdır ? Kime başvurmalıyım ? Teşekkürler. Sürekli erteleme Her yere geç kalma (vaktinden önce kalksan bile) Eşyalarını devamlı olarak bir yerlerde unutma Zamanını kontrol edememe Birini dinlerken bile anlık hayallere dalma, derste çok fazla dalıp öğretmenden azar yemek Maymun iştahlılık Çok fazla şeyi aynı anda yapma, birbsirinden farklı konulara dalma İşe bir türlü başlayamama Organize olamama, nereden başlayacağını bilememe, önem sırası yapmada zorluk Sakarlık Bir iş yaparken başka yerlere dalma ve yaptığın işi unutma Sevdiği şeylere odaklanabilme Bazen gelen aşırı enerji Patavatsızlık derecesinde dürüstlük,düşünmeden konuşma

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Murat Yüce
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba Sinem Hanım, Bahsettiğiniz şikayetleriniz dikkat eksikliğine benziyor ve bunları sadece B12 vitamini eksikliği açıklayamaz. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ismini verdiğimiz hastalıkta belirtiler genellikle çocukluktan itibaren vardır hareketlilik çok kolay fark edilen ve erken yaşta ailenin doktora gelme nedeni olan durumdur. Ama dikkatsizlikte her zaman sorun kolay fark edilemeyebilir. Özellikle kız çocuklarında aşırı hareketlilik olmadan dikkatsizlikle seyreden bir formu vardır hastalığın. Bu çocuklar genellikle fark edilmezler ve doktora da getirilmezler. Sizin durumunuz da bu şekilde olabilir. Eğer sorununuz dikkat eksikliği ise başarılı tedavi seçenekleri mevcuttur. Dikkati değerlendire ayrıntılı bilgisayar programları da var. Bu testlerde dikkatiniz eksik mi eğer eksikse şiddeti ne kadar? görebiliyoruz. 21 yaşında olduğunuz için Erişkin Psikiyatrisi uzmanına başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun

28 Mayıs 2021 11:39