TB
Soru Sahibi
10 Nisan 2021 09:03

Kolonkanseri

Kolonkanseri Hocam saygilar esim kolon kanserinden ameliyat kemo yu 2yil evvel gordu korona asisi yapmasinda sakinca varmi ayrica cin asisi ve alman asisindan hangisini onerirsiniz Kolon kanserinin tekrarlamaması için tecrübeli bir uzman olarak beslenme öneriniz yokmu

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ahmet Dirier
Radyasyon Onkolojisi

Merhaba Şu anda aktif bir hastalığı ve kemoterapi almıyor olduğu için aşı olmasında sakınca yok. Her iki aşıyı da olabilir. Sadece kolon kanseri için değil tüm kanserler için beslenme tavsiyemiz; sebze-meyveleri mevsiminde alma. Aşırı yağlı, aşırı tuzlu, (turşu dahil) yanmış, (döner, kebap, kızartma gibi) yemekleri yememe. Ama et yasak değil. Ateşle direkt temas etmemiş olmalı, içine duman işlememeli. Yani fırın yemeği olur, tencere yemeği olur. Kabız kalmamalı. Bunun dışında vücud direncini artıran rahat ulaşılabilir gerçek bal, çörek otu/yağı, zerdeçal tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

10 Nisan 2021 10:41