AT
Soru Sahibi
13 Mayıs 2021 01:29

Gırtlak kanseri için bilgi

Hocam iyi geceler. Yarımınıza ihtiyacım var babam 24 gün öncesinden larinks Ca için radyoterapi be kemoterapi yi eş zamanlı aldı Hacettepe onkoloji hastanesinde. Babam 1 aydır yemek yiyemiyor batmadan kolayı be hızla kilo kaybı yaşıyor vücudunun direnci iyice düştü ve devamlı uyuyor acaba serum takviyesi önerirmisiniz. İyice direnç kaybetmemesi için. Eğer serum takviyesini önerirseniz hangi serum takviyesi alması gerekiyor. Hayırlı bayramlar hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ahmet Dirier
Radyasyon Onkolojisi

İyi geceler Tolga bey, Geçmiş olsun, Allah şifalar versin babanıza. Bahsettiğiniz durum larinks kanseri sebebiyle babanıza verilen kemoterapi ve radyoterapinin yemek borusunda yaptığı tahribattan kaynaklanıyor. Bu durum genellikle geçicidir. Yutma güçlüğünün düzelmesi bazen haftalar bazen aylar sürebilir. Serum takviyesi anlık yani 1-2 saatlik sıvı şeker, elektrolit ihtiyacını giderebilir ama iyileşme sağlamaz. Benim böyle bir yan etkide tavsiyem; Respurce Glutamine veya Abound isimli aminoasit içerikli ilaçlar olur. Bunların ikisi de toz halinde olup, suya veya bir miktar yoğurda katılarak içilebilir. Ancak her iki ilaç raporla ödenir. Doktorunuzun yazması gerekli.

13 Mayıs 2021 23:33