KS
Soru Sahibi
27 Kasım 2010 15:07

kızım 40 günlük.38.5 hafta sezeryanla dunyaya geldı.kılo 3000g-boy 50cm-baş

kızım 40 günlük.38.5 hafta sezeryanla dunyaya geldı.kılo 3000g-boy 50cm-baş çevresı 34,5 cm olarak dogdu.2.gun sarılıgı 6.5 oldugundan 4 gün fototerapı aldı.15. gün sarılık 14 en yuksek degere ulastı.17. gün 12,5 oldu 20. gün 11.5 oldu.halen sarılıgı devam edıyo ama sadece yuzde ve cokaz gözlerde kaldı.ıdrar testı yapıldı kan testı yapıldı sonuclar normal cıktı.topuktan kan alınmıstı bı cvp gelmedı ordan.durum normalmı napmalıyız?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ayça Törel Ergür
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Sevgili ebeveyn, Bebeğinizde uzamış sarılık var. Nedeninin belirlenmesi gerekir. Kan grubu uygunsuzluğu(anne-bebek arasında) varmı?. Topuk kanı normal dahi olsa tiroid testleri tekrarlanmalı, Bebekte kabızlık var mı?Ailede tiroid hastalığı var mı? Bazen hiçbir nedene bağlıanamayan sarılıklarda anne sütüne bağlı sarılık olabilir. O durumda 24-48 saat anne sütüne ara verilince sarılık hızlıca düşer.Yine sezeryan öncesi suni sancı verilmişmiydi. Oksitosin de uzamış sarılık yapabilir. Kafadaki hematom travmatik zor doğumlarda oluşan uzamış sarılık nedeni olabilir. Akrabalık varsa metabolik hastalıklar denetlenmeli.

28 Kasım 2010 22:02