AF
Soru Sahibi
10 Haziran 2021 08:27

Kitle lezyon

Merhaba kadın hastalıkları gittim mommografi çektirdim daha sonra ultrason gönderdi. Mammografi sonucu ise Her iki meme başı, areolar bölge, cilt ve ciltalti yağ planları normaldir. Her iki memede dağınık fibroglandüler dansiteler izlenmektedir (tip 2 meme natern dis kadranda fokal asimetrik opasite izlendi.Sağ meme üst orta kadranda lineer ve vuvarlak krokalsifikasyon ve asimetrik opasite izlenmektedir. Yazıyor Ultrason sonuçu ise bilateral aksiller bölge de en büyüğü solda 22x9mm boyutlarında, birkaç adet, hipoekoik,hiperekojen yağlı hilusu seçilen,parankimleri belirgenleşmiş LAM ile uyumlu kitle lezyon izlenmektedir. Sonuç: BI-RADS 3 meme US Tarama yöntemi olmayıp sınırlılıklar mevcuttur. Klinik bulgular FM ve MG ye eşlik etmektedir. Çoğu meme kanseri US ile saptanamaz. Hasta risk grubuna göre mamogrofik değerlendirme önerilir. Yazmışlar bunun anlamı nedir ? Kanser teşhisi mi koydular. Kadın hastalıkları doktoru genel cerrahi git dedi o karar verip alması gerekirse alir dedi acaba almak gerekiyor mu ? Alınması da olur mu ? Alinmasa ne gibi ciddi sorunlar oluşur ? Alınsa hastane de yatış olur mu ? Hemen kalkabilir muyum ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Enver İhtiyar
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Muayene sonucu katar verilir tetkiklerinizle birlikte dizi musyene etmem gerekiyor biyopsi yaparsam hastaneye yatman gerekmez aynı gün çıkabilirsin

10 Haziran 2021 09:06