DS
Soru Sahibi
5 Haziran 2018 10:39

Kedim ishal ve kusuyor

Merhaba. Kedime kısırlastırılmadan önce coronavirüs teşhisi konmustu. Kedim 15 aylık dişi British shorthair. Kısırlastırmada bir sorun yasamadık. Hatta iştahıda acıldı. Herşey normal gidiyordu fakat yıllık karma aşısını yaptırdık Pazartesi günü. Perşembe günü olduğunda dışkısı hafif cıvıga dönüktü. Cumartesi tamamen ishal oldu. Antibiyotik tedavisine baslanıldı 3 gün iğne oldu. Bu sabah yani aşıyı olmasının üstünden 9.gün ve değişik bir şekilde kustu.canikır pro denilen macun verilmisti dğn aksam. Sanki onun rengi acılmısta onu kusmus gibiydi ama köpüklü hafif beyaza yakındı. Neden böyle oluyor anlayamadık. Bu durumda ne yapılmalı? Gercekten cok korkuyoruz. Kedimizi kaybetmek istemiyoruz. Ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Yardımcı olabilirseniz cok seviniriz.Teşekkür ediyorum

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun... Coronavirus; kedilerde sindirim sistemine yerleşen bir virustur. Kedilerin büyük gruplar halinde bir arada tutulduğu ortamlarda çok yaygındır. Ev ortamında bakılan kedilerin ortalama %30-35' inde Feline CoronaVirus pozitif olduğu görülmüştür. Enfeksiyon, virüsün kedi tarafından AĞIZ yoluyla alınması ile oluşur. Yani sağlıklı bireylerde de virus pozitif çıkabilmektedir. Karma aşı yapıldıktan sonra 1-2 gün süreli ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtilerin yanında; enjeksiyon yapılan bölgede 1-2 hafta süreli şişlik, kaşınma ve ağrı gibi belirtiler normal sayılmaktadır. İstisnai durumlarda uygun semptomatik tedavi gerektiren hipersensitivite reaksiyonu (alerjik reaksiyonlar) meydana gelebilmektedir. Aşı sonrası ishal ve kusma görülebilirse de uzun süreli durumlarda acilen tedaviye alınmalıdır. Hekiminizin gerekli tedaviye zaten başlamış; antibiyotik yanında verdiği Canikur Pro isimli ürün bir probiyotik olup, ishal durumlarında zaten kullanılması gereken ürünlerden biridir. Bunun yanında hekiminiz zaten kusma ve ishalden dolayı; destek olarak sıvı tedavisi, kusma önleyiciler ve bağırsak düzenleyicilerle vs tedaviye devam edecektir. Kedinizdeki mevcut coronavirus'un yanına kısırlaştırma operasyonunu da eklersek bağışıklık sistemi tabi ki de olumsuz etkilenecektir. Parazit ilaçlarının yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi vermemişsiniz. Herhangi bir aşı uygulanmadan önce kedilerin sağlıklı olması şarttır. Vücudunda parazit veya mevcut başka bir hastalığı bulunmamalıdır. Tekrardan geçmiş olması dilerim..

5 Haziran 2018 12:36