AM
Soru Sahibi
15 Ağustos 2016 10:39

kanser ve metastaz

Hocam benim teyzem 1 sene önce böbrek üstü tümüründen ameliyat oldu.kendisi avusturyada yaşıyor.kemoterpi gördü.malesef hem ameliyat yeri hemde akçiğerlere metaztas yapdı.başka hiçbir tedavi uygulanmıyor.kendisini buraya getirdik.şuanda karın bölgesi ve bacakları inanılmaz şiş durumda ve bacağında akıntı ve yara başladı.4 gündür idrara ve büyük abdeste çıkamıyor.evde pansuman yapıyoruz.sıvıyla beslemeye çalışıyoruz.sgk var.cd lerı ve sonuçları var.hastamıza nasıl yardımcı olucaz.nereye hangi bölüme götürmeliyız.bu ödemlere bir çare var mı hocam teyzem 48 yaşında çok üzülüyoruz.hastaneye yatırmak istiyoruz.ne olur yardım edin..

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Canfeza Sezgin
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba, Böbrek üstü bezi kanseri kemoterapi yanıtı az olan kanserler arasında bulunmaktadır. bahsettiğiniz durumda hastanızın palyatif yani genel durumunu ve beslenmesini desteklemede, ağrı tedavisi yapmada yardımcı olabilecek bir kuruluşta yatırılarak izlenebilir. Fakat uzun süreli hastane yatışları önerilmemektedir. Kısa süreli yatışlarla hastanın izlemi yapılıp 7-10 gün sonra evinde bakıma devam edilmektedir. Bu konuda palyatif bakım birimi olan hastanelerin araştırılmasını öneririm. Biruni Hastanesinde İç Hastalıkları Kliniğinde kısa süreli destek tedavileri yapılabilir. Dosyayla beraber muayeneye gelindiğinde değerlendirme yapabilirim. Sonrasında yatışı ve diğer klinik doktorlarının konsültasyonu ile destek tedavisinin planlanması yapılabilir. SGK ile ilgili bilgileri hastanenin iletişim telefonlarından alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

16 Ağustos 2016 15:51
AM
Soru Sahibi

HOCAM COK COK YARDIMCI OLDUNUZ.ALLAH RAZI OLSUN.HEMEN GEREKENİ YAPICAZ.TEŞEKKÜR EDERİM HIZLI DÖNÜŞÜNÜZ İÇİN..KOLAY GELSİN..

16 Ağustos 2016 18:48
Prof. Dr. Canfeza Sezgin
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Rica ederim. Tekrar geçmiş olsun.

17 Ağustos 2016 13:00