tg
Soru Sahibi
29 Eylül 2019 00:32

Kanal tedavisi

Hocam.merhaba. 4 gün önce kanal tedavisi oldum. Sanırm kök kanal dolgusu tasrılmış işlem yaparken . Su anda antibiyotik kullanıyorum. Disimde sıcak soğuk hassasiyeti kalmadı. Sadece çok hafif bir ağrı var. O tasan maddenin bana bir zararı olur mu başka doktora da görünmeli miyim çözüm için neler yapılabilir

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Gozde Alemdar
Diş Hekimi , Endodonti (Kanal Tedavisi)

Merhaba, kök kanal dolgusunun, kök ucundan taşması istemediğimiz bir durum. Çiğneme sırasında ağrıya, kök ucunda enfeksiyona neden olabilir. Fakat şuan için şikayetiniz yoksa hemen dişi çektirmenizi önermem. Böyle durumlarda, kimi zaman, kök ucundaki kemik dokusu, taşan yabancı maddeyi tolere edebilir. Fakat ilgili dişin düzenli olarak radyografik muayenesi yapılmalıdır. Eğer yaşadığınız yerde kanal tedavisi uzmanı varsa ona muayene olmanızı öneririm. Doktorunuz röntgeni değerlendirip, dişin yeniden tedavisi mümkün mü, çekilmesi daha mı uygun, ya da takipte mi kalmak gerek? şeklindeki en doğru değerlendirmeyi yapıcaktır. Geçmiş olsun, iyi günler dilerim.

2 Ekim 2019 15:47