tt
Soru Sahibi
27 Ekim 2021 22:22

Kan sekeri

Merhaba hocam 33 yaşındayım .bugün yaptirdigim kan tahlil sonucunda aks 85 açlık insülin 8.1 hba1c değerim 2.58 çıktı sizce nasıl degerler

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Ayşen Bayraç
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Tuğçe hanım açlık kan şekeriniz normal saptanmış. Hba1c değeri için laboratuarınızın ölçü birimi önemli, standart ölçümlerde %4.7-5.6 arasında olması beklenir. Muayene bir bütündür, kaç saatlik açlıkla kanınızı verdiğniz , sizin bir semptomunuzun olup olmaması, tokluk şekeriniz ile ilgili bir şikayetinizin olup olmadığı da önem taşımaktadır. Sevgiler..

29 Ekim 2021 14:45
tt
Soru Sahibi

Tekrar merhaba hocam ilk yapılan tahlilde 2.58 olan hemoglobin daha sonrasında 5.19cikti . İlkini aç karnına vermiştim diğer testim tok karninaydi. Tokluk sekerim 3saatlik 97felan oluyor

29 Ekim 2021 14:57
Uzm. Dr. Ayşen Bayraç
Dahiliye - İç Hastalıkları

HbA1c.5.19 ise normal sınırda. HbA1c ölçümüyle ilgili aç verdiğinizde 2.58 olması numune ilgili hata veya ölçüm yanlışlığı olma ihtimali yüksek olabilir. Ancak dediğim gibi anamnez muayene ve tetkikler bir bütündür. Sevgiler..

2 Kasım 2021 11:53