öH
Soru Sahibi
8 Mart 2014 10:43

kan ilacı

Merhaba hocam, Ben 27 haftalık hamileyim.Orak hücreli anemi taşıyıcısıyım.Bebeğime CVS yapıldı ve hasta veya taşıyıcı olmadığı tespit edildi.İki gün önce kadın doğum uzmanım bana Ferrum Fort tablet adlı bir kan ilacı yazdı.Bu ilacın prospektüsünde talasemiler kullanamaz yazıyor.Doktorum da emin olmadı kullanmam konusunda.Acaba bu ilacı kullanmamda sıkıntı var mı?Orak hücreli anemi taşıyıcılığı ile talasemi aynı şey mi bilmiyorum.Hematoloji uzmanına danış dedi.Ne dersiniz kullanayım mı? Şimdiden teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Selami Koçak Toprak
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Geçmiş olsun. Orak hücreli anemi taşıyıcılığı ile talasemi taşıyıcılığı tamamen farklı hastalıklardır. Demir eksikliğiniz varsa demir preparatı kullanabilirsiniz. Talasemi taşıyıcılığında demir eksikliği varsa yine demir kullanmanız olasıdır zaten. Ancak bilinmesi gereken kan tetkiklerinizde demir eksikliğinizi olup olmadığıdır.

8 Mart 2014 14:32