ke
Soru Sahibi
14 Temmuz 2014 16:02

demir eksikliği

Selami Bey Merhaba, Benim eşim 1982 doğumlu.1.80 boyunda 76 kilo.Hiç bir sağlık sorunu yok bu zamana kadar, sadece vitiligo var.Eşim halsizlik şikayeti ile ilgili olarak kan testi yaptırdı.Kan testi sonuçlarında demir serum 38 -demir bağlama 318 -ferritin 13.1 -ldl 140 - vitamin b*** *** **- hemoglobin 13.7 çıktı.Yapılan gayta testinde gizli kan aranması negatif diyor.Erkeklerde demir eksikliğinin ciddi bir sorun olabileceğini duydum.İlaç vermiş doktor b12.Sizinde yorumunuzu alırsam çok sevinirim. Sizce daha detaylı baktırmamız gerekir mi? Saygılar

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Selami Koçak Toprak
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Geçmiş olsun. Hb değeri normal olmakla birlikte (bir kez yapılan?) diğer testlerde demir eksikliği saptanmış anladığım kadarıyla. Ek olarak B12 de düşük. Bu durumda testleri yinelemeli, yine düşükse alt-üst GIS endoskopisi vb gibi ve daha ileri tetkiklerle etyolojiyi tetkik etmelidir diye düşünüyorum. Halihazırdaki doktorunuza danışabilir ya da şehrinizdeki hematoloji uzmanlarına başvurabilirsiniz..

14 Temmuz 2014 20:17