KE
Soru Sahibi
6 Ağustos 2021 12:02

Kalsiyum sütü

Merhaba nasılsınız? Bebeğim bir hafta sonra 11.ayını tamamlayacak. Kırk günlükken böbrek ultrasonu çekilmişti temiz çıkmıştı. İstemişlerdi, çünkü kulagında et beni gibi bir şey vardı, babada veya bende böbrek rahatsızlıgı yok aslında . Bu ay beklenenden biraz az kilo alınca takip eden doktorumuz idrar tahlili ve kültürü istedi. İdrarında bol kalsiyum okzalat, 2-3 lökosit görüldü diye sonuç çıktı, fakat idrar yolu enfeksiyonu çıkmadı. İdrar kültüründe ise escheria koli üredi diyor. Ben kalsiyum mu fazla diye şüphelendiğim için tekrardan tam idrar, kan ve spot idrar kültürü istedim, başka bir hastaneden bakıldı bu kez. Kalsiyum, kreatinin, tiroit vs bakıldı. İdrar yolu enfeksiyonu çıkmadı, kandaki değerler normal çıktı. Bu yapılanda idrarda kalsiyum okzalat da gözlenmedi.Spot idrarda kalsiyum 0,47, kreatinin ise 31 çıkmış. İdrar kültürü henüz çıkmadı. Bu arada testler arasında iki gün var. Tedbir amaçlı böbrek ultrasonu da istendi. Onda da sol tarafta belirgin olmak üzere her iki renal toplayıcı sistem içerisinde posteriorda akustik gölgelendirme oluşturmayan milimetrik ekojeniteler kalsiyum sütü? izlenmiştir diye sonuç çıktı, dr sadece antibiyotik verdi, bol su içsin dedi. Çocuk nefrolojiye gerek görmedi şu an için, ama açıkçası benim içim içimi yiyor bu konu yüzünden, değerli görüşünüz beni çok mutlu edecektir.Sevgi ve saygılarımla, çok teşekkür ederim, memleketime selamlar 🤗🌼

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İpek Özunan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Merhaba, bebeğinizi çocuk nefrolojinin görmesinde fayda var, poşetle alınan kültürlerde yalancı üreme çok oluyor ve gereksiz antibiyotik kullanımı bağırsak mikrobiyatasına zarar verebiliyor, dirençli üremelere yol açabiliyor. Bol su içmesi gerektiğine katılıyorum. Sağlıklı günler

6 Ağustos 2021 12:09